გადატვირთული თბილისი უცხოელი ურბანისტების მოლოდინშია // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.A3[MFN: 10248]
პერსონალია:  მურღულია ირაკლი (სატრანსპორტო და საინჟინრო ინფრასტრუქტურის კვლევის სექტორის მთავარი სპეციალისტი).
თემატიკა:  ურბანიზაცია.
საკვანძო სიტყვები:  ინფრასტრუქტურა; საზოგადოებრივი ტრანსპორტის პრობლემები; გზების გაგანიერება.
შსს არასრულწლოვანთა გათავისუფლებას ითხოვს // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.A4[MFN: 10249]
პერსონალია:  წინწკალაძე სანდრო; ჭუმბურიძე ნოდარ (დაკავებულები); ბესელია იასონ (ავდოკატი).
თემატიკა:  არასრულწლოვანთა დანაშაული. არასრულწლოვანი დამნაშავეები.
საკვანძო სიტყვები:  მოზარდების დაპატიმრება; დანაშაულის დაფარვა; მკვლელობა; აქცია.
"საბანკო სფეროს წლის საუკეთესო მენეჯერი" : "სახალხო ბანკის" გენერალური დირექტორი კონკურსის პირველი ქართველი გამარჯვებული აღმოჩნდა // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.A4[MFN: 10250]
თემატიკა:  სახალხო ბანკი.
საკვანძო სიტყვები:  დაჯილდოება; რუსეთი.
1. უფასო იურიდიული კონსულტაცია : "24 საათის" მკითხველისთვის // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.A5[MFN: 10251]
თემატიკა:  იურიდიული კონსულტაცია.
რატომ ფერხდება პრივატიზაცია? : მთავრობა ქონების შესაფასებლად ფულს არ ხარჯავს // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.B1.2[MFN: 10252]
თემატიკა:  პრივატიზაცია საქართველოში.
პატარკაციშვილი "კომერსანტის" გაყიდვას არ აპირებს // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.B4[MFN: 10253]
თემატიკა:  ქართველი ბიზნესმენები. ბიზნესი.
საკვანძო სიტყვები:  საგამომცემლო სახლი.
ეროვნული ბანკი ბიუჯეტში 11 მილიონი ლარით მეტს გადარიცხავს // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.B2[MFN: 10254]
თემატიკა:  ეროვნული ბანკი.
1. პრაიმ-ნიუს-ბიზნესი
სამხრეთკავკასიური გაზსადენის ნაწილს "ასპორნავთბაზმშენი" ააშენებს // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვB2.[MFN: 10255]
გუდაურში 4 მილიონიანი, ხოლო კოჯორში 3500 დოლარიანი ქონება იყიდება // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.B2[MFN: 10256]
ეკონომიკური ზრდის სამკუთხედი : მშპ-ს ზრდამ 9,3 პროცენტი შეადგინა // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.B2[MFN: 10257]
საკვანძო სიტყვები:  სესხების გაცემა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1021 | 1022 | 1023 | 1024 | 1025 | 1026 | 1027 | 1028 | 1029 | 1030 | 1031 |  შემდეგი »  ბოლო »»