გადატვირთული თბილისი უცხოელი ურბანისტების მოლოდინშია // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.A3[MFN: 10248 ]
პერსონალია: მურღულია ირაკლი (სატრანსპორტო და საინჟინრო ინფრასტრუქტურის კვლევის სექტორის მთავარი სპეციალისტი).
თემატიკა: ურბანიზაცია .
საკვანძო სიტყვები: ინფრასტრუქტურა ; საზოგადოებრივი ტრანსპორტის პრობლემები ; გზების გაგანიერება .
შსს არასრულწლოვანთა გათავისუფლებას ითხოვს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.A4[MFN: 10249 ]
პერსონალია: წინწკალაძე სანდრო ; ჭუმბურიძე ნოდარ (დაკავებულები); ბესელია იასონ (ავდოკატი).
თემატიკა: არასრულწლოვანთა დანაშაული. არასრულწლოვანი დამნაშავეები .
საკვანძო სიტყვები: მოზარდების დაპატიმრება ; დანაშაულის დაფარვა ; მკვლელობა ; აქცია .
"საბანკო სფეროს წლის საუკეთესო მენეჯერი" : "სახალხო ბანკის" გენერალური დირექტორი კონკურსის პირველი ქართველი გამარჯვებული აღმოჩნდა // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.A4[MFN: 10250 ]
თემატიკა: სახალხო ბანკი .
საკვანძო სიტყვები: დაჯილდოება ; რუსეთი .
უფასო იურიდიული კონსულტაცია : "24 საათის" მკითხველისთვის // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.A5[MFN: 10251 ]
თემატიკა: იურიდიული კონსულტაცია .
რატომ ფერხდება პრივატიზაცია? : მთავრობა ქონების შესაფასებლად ფულს არ ხარჯავს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.B1.2[MFN: 10252 ]
თემატიკა: პრივატიზაცია საქართველოში .
პატარკაციშვილი "კომერსანტის" გაყიდვას არ აპირებს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.B4[MFN: 10253 ]
პერსონალია: პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი).
თემატიკა: ქართველი ბიზნესმენები. ბიზნესი .
საკვანძო სიტყვები: საგამომცემლო სახლი .
ეროვნული ბანკი ბიუჯეტში 11 მილიონი ლარით მეტს გადარიცხავს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.B2[MFN: 10254 ]
თემატიკა: ეროვნული ბანკი .
პრაიმ-ნიუს-ბიზნესი
სამხრეთკავკასიური გაზსადენის ნაწილს "ასპორნავთბაზმშენი" ააშენებს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვB2.[MFN: 10255 ]
გუდაურში 4 მილიონიანი, ხოლო კოჯორში 3500 დოლარიანი ქონება იყიდება // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.B2[MFN: 10256 ]
ეკონომიკური ზრდის სამკუთხედი : მშპ-ს ზრდამ 9,3 პროცენტი შეადგინა // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 23 მარტი. - N82 (1214). - გვ.B2[MFN: 10257 ]
საკვანძო სიტყვები: სესხების გაცემა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1021 | 1022 | 1023 | 1024 | 1025 | 1026 | 1027 | 1028 | 1029 | 1030 | 1031 | შემდეგი » ბოლო »»