არჩევანი დიალოგსა და კონფრონტაციას შორის // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 4 აპრილი. - N72 (1224). - გვ.A1-2[MFN: 10550]
ანოტაცია:  ეკა კვესიტაძის სვეტი
თემატიკა:  სასჯელაღსრულების დაწესებულებები საქართველოში; პოლიტიკური პარტიები.
საკვანძო სიტყვები:  ბუნტი ციხეში; ოპოზიციის შეფასება; კრიმინოგენული ვითარება.
1. ივანიძე, თამარ
პარლამენტი და მთავრობა ავტომობილების დაბეგვრის თემაზე ვერ თანხმდება // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 2 დეკემბერი. - N286 (835). - გვ.A1.4[MFN: 10551]
პერსონალია:  გოცირიძე რომან (პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე); ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს ფინანსთა მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს აღმასრულებელი ხელისუფლება. საგადასახადო კოდექსი.
საკვანძო სიტყვები:  ავტომანქანების იმპორტი.
1. მიქაძე, ლენა
ამერიკის ელჩი ქართველ მესაზღვრეებს პრეზიდენტთან შუამდგომლობს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 2 დეკემბერი. - N286 (835). - გვ.A3[MFN: 10552]
პერსონალია:  მაილსი რიჩარდ (აშშ-ს ელჩი საქართველოში).
თემატიკა:  საზღვარგარეთის ელჩები საქართველოში. საქართველო-ამერიკის შეერთებული შტატების ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  სწავლება-მეცადინეობების ჩატარება.
მიხეილ სააკაშვილმა სოჭში გაფორმებულ შეთანხმებას ისტორიული უწოდა // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 4 აპრილი. - N72 (1224). - გვ.A1-2[MFN: 10553]
ანოტაცია:  ხელი მოეწერა შეთანხმებას რაც გულისხმობს რუსი სამხედრო ბაზების გაყვანას საქართველოს ტერიტორიიდან 2008 წლის განმავლობაში
პერსონალია:  ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბეჟუაშვილი გელა (საგარეო საქმეთა მინისტრი); მასლოვი ალექსეი (რუსი გენერალ-პოლკოვნიკი); კუდავა მამუკა (საქართველოს თავდაცვის მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები; პოლიტიკა; რუსი სამხედრო ბაზები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  რუსული ბაზების გაყვანა; ხელშეკრულება.
1. ცინცაძე, ნინო
პატრიარქსა და სტუდენტებს შორის შეხვედრა შედგა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 2 დეკემბერი. - N286 (835). - გვ.A1.2[MFN: 10554]
ანოტაცია:  სასულიერო აკადემიაში არსებული პრობლემების შესახებ
პერსონალია:  ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი).
თემატიკა:  საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია. სასულიერო აკადემიები.
საკვანძო სიტყვები:  სტუდენტების წერილი; დისკუსია; პრობლემები; სასულიერო პრესა; ბრალდება.
ხაჭაპურიძე ციხეშია // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 4 აპრილი. - N72 (1224). - გვ.A1.3[MFN: 10555]
პერსონალია:  ხაჭაპურიძე ვაჟა (ცხინვალის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე).
გეოგ.დასახელება:  ცხინვალი.
თემატიკა:  დანაშაული; სამართალი; კონტრაბანდული ტვირთი.
საკვანძო სიტყვები:  წინასწარი პატიმრობა; ბრალდება; სასამართლო.