ვიცხოვროთ ერთად! // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 5 ნოემბერი. - N263. - გვ.B2[MFN: 1059 ]
ანოტაცია: ფოტოგამოფენა "როგორ ვიცხოვროთ ერთად" გალერეა TMS-ში
პერსონალია: ოსეპაშვილი ლიზა (ფოტოგრაფი); კურმაევა ირინა (ფოტოგრაფი); იბრაჰიმოვა სიტარა (ფოტოგრაფი); ჰაკობიანი დავით (ფოტოგრაფი); გევორგიანი ვაჰე (ფოტოგრაფი); შაკიროვი რაფაელ (ფოტოგრაფი); ბაკოვსკი ჯო (საქართველოში ბრიტანეთის საბჭოს დირექტორი).
ორგანიზაცია: "ბრიტიშ პეტროლიუმი" ; ბრიტანეთის საბჭო ; გალერეა TMS .
თემატიკა: ფოტოგამოფენა .
საკვანძო სიტყვები: ფოტოგამოფენა .
საქართველოს რეგიონებში ადამიანის უფლებები კვლავ იგნორირებულია // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 29 ოქტომბერი. - N257. - გვ.A1-3[MFN: 1060 ]
ანოტაცია: საქართველოს სამართალდამცველ უწყებათა ინიციატივა პატიმართა წამების ფაქტების გამოვლენის შესახებ
ორგანიზაცია: გლდანი-ნაძალადევის პოლიცია .
საკვანძო სიტყვები: ადამიანის უფლებების შელახვა .
"განცხადება საჯარო სამართლის იურიდიული პირის - ოთარ ლორთქიფანიძის არქეოლოგიის ინსტიტუტის სამეცნიერო თანამდებობების დასაკავებლად კონკურსის გამოცხადების თაობაზე // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 1 თებერვალი. - N20 (1464). - გვ.C2[MFN: 1061 ]
UDC: 331.5
თემატიკა: ვაკანსიები .
საქართველოს რეგიონებში ადამიანის უფლებები კვლავ იგნორირებულია : სამეგრელო-ზემო სვანეთი და შიდა ქართლი ყველაზე მძიმე რეგიონებია // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 29 ოქტომბერი. - N257. - გვ.A3[MFN: 1062 ]
ანოტაცია: რეგიონში გამოვლენილ პატიმართა უფლებების დარღვევის ფაქტებზე
პერსონალია: ახალაია როლანდ (სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის პროკურორი).
ორგანიზაცია: არასამთავრობო ორგანიზაცია "ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისთვის" ; სამეგრელო-ზემო სვანეთის მთავარი სამმართველო .
გეოგ.დასახელება: სამეგრელო-ზემო სვანეთი .
საკვანძო სიტყვები: პატიმართა წამება .
მის საქართველო თეატრ "ნაბადში" აჭარულს სწავლობს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 5 ნოემბერი. - N263. - გვ.B3. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 1063 ]
ფოტოები: ჩიკვილაძე სალომე და ტურაბელიძე ნინო/ფოტო ვახო ბესელიასი
ანოტაცია: სალომე ჩიკვილაძეზე(მის საქართველო 2004)
პერსონალია: ჩიკვილაძე სალომე ("მის საქართველო 2004"); ტურაბელიძე ნინო (თეატრ "ნაბადის" სამხატვრო ხელმძღვანელი); ონაშვილი ირინა ("მის საქართველო 2003").
ორგანიზაცია: "იმიჯცენტრი" ; "ნაბადი" .
თემატიკა: სილამაზის კონკურსი .
საკვანძო სიტყვები: მის საქართველო ; სილამაზის კონკურსი .
საქართველოს რეგიონებში ადამიანის უფლებები კვლავ იგნორირებულია : დამნაშავის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულიც დასჯადია // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 29 ოქტომბერი. - N257. - გვ.A3[MFN: 1064 ]
ანოტაცია: ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები კახეთის რეგიონში
პერსონალია: სეფიაშვილი ნოდარ (სახალხო დამცველის რწმუნებული კახეთში); ანჯაფარიძე თეიმურაზ (სამხარეო პოლიციის შეფი).
ორგანიზაცია: კახეთის სამხარეო პოლიცია .
საკვანძო სიტყვები: ადამიანის უფლებათა დარღვევა .
მამულაშვილი, ეთერ
აზერბაიჯანმა საქართველოს ვალის გადავადებაზე შესაძლოა უარი განუცხადოს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 29 ოქტომბერი. - N257. - გვ.A4[MFN: 1065 ]
ანოტაცია: ფინანსთა სამინისტროს წარმომადგენლების მოლაპარაკების თაობაზე აზერბაიჯანელ კოლეგებთან სახელმწიფო ვალების გადავადების თაობაზე
პერსონალია: ბერიშვილი გია (ფინანსთა სამინისტროს საგარეო ურთიერთობათა და საგარეო ვალის დეპარტამენტის უფროსი).
ორგანიზაცია: ფინანსთა სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: სახელმწიფო ვალები .