რეგიონული ტელევიზია მარეგულირებელი კომისიის გადაწყვეტილებას აპროტესტებს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 29 ოქტომბერი. - N257. - გვ.A4[MFN: 1067 ]
ფოტოები: ქიტოშვილი დიმიტრი
ანოტაცია: კომისიის მიერ ტელეკომპანიისთვის სიხშირის გაუქმების თაობაზე
პერსონალია: ქიტოშვილი დიმიტრი (საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის ხელმძღვანელი).
ორგანიზაცია: ტელეკომპანია "თრიალეთი" ; საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია .
საკვანძო სიტყვები: ტელეკომპანიის სიხშირის გაუქმება .
ფინკე, ფოლკერ
"იაშვილი ბოლო წლების ყველაზე სახიფათო ფორვარდია". // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 5 ნოემბერი. - N263. - გვ.B4[MFN: 1068 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ ფოლკერ ფინკესთან
პერსონალია: ფინკე ფოლკერ ("ფრაიბურგის" მწვრთნელი); იაშვილი ალექსანდრე (ფეხბურთელი); კულიბალი (ფეხბურთელი).
ორგანიზაცია: "ფრაიბურგი" .
თემატიკა: ფეხბურთი^b2004 .
საკვანძო სიტყვები: ფეხბურთი ; მწვრთნელი .
ურუშაძე, მაია
ორ კვირაში, შესაძლოა, ენერგოდეფიციტი გაღრმავდეს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 29 ოქტომბერი. - N257. - გვ.A4[MFN: 1069 ]
ანოტაცია: სომხეთიდან დენის იმპორტის შეწყვეტის შესაძლებლობაზე
პერსონალია: უაითი დინ ("საქართველოს გაერთიანებული სადისტრიბუციო ენერგოკომპანიის" გენერალური დირექტორი); გილაური ნიკა (ენერგეტიკის მინისტრი); თავაძე გია (სემეკ-ის თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია: ენერგეტიკის სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: სომხეთის ელექტროენერგიის ნაკადის შეწყვეტის შესაძლებლობა .
სსიპ საქართველოს სახელმწიფო სასოფლო-სამეურნეო უნივერსიტეტის განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 1 თებერვალი. - N20 (1464). - გვ.C3[MFN: 1070 ]
ანოტაცია: სასოფლო-სამეურნეო უნივერსიტეტი აცხადებს ტენდერს უნივერსიტეტის სათაო ოფისისა და სასწავლო კორპუსების დაცვის მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვაზე
ვოლკერის სია. რუსული კომპანიები ერაყელი დიქტატორის ნავთობის ყველაზე მსხვილი რეალიზატორები იყვნენ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 27 ოქტომბერი. - N255[MFN: 1071 ]
ანოტაცია: დამოუკიდებელი საგამოძიებო კომისიის მიერ გაეროს ერაყული პროგრამის "სურსათი ნავთობის სანაცვლოდ" გამოძიების შედეგად გამოქვეყნებული სადამ ჰუსეინის რეჟიმის დროს ერაყული "შავი ოქროს" მთავარი კომპანიების სია, რომლებიც ახდენდნენ ნავთობის რეალიზაციას და რომელთა მთავარი პარტნიორები რუსული კომპანიები იყვნენ
ორგანიზაცია: "ალფა-ეკო" ; "მაშინოიმპორტი" ; კომპანია "Chevron Texaco Corp." ; კომპანია "Exxon Mobil Corp." ; Phoenix International" ; ერაყული ნავთობის უმსხვილესი ამერიკული რეალიზატორი "Coastal Corp." ; კომპანია "El Paso Corp." ; კომპანიის ფილიალი "Coastal Petroleum NV" ; კომპანია" Bayoil USA Inc." .
გეოგ.დასახელება: ბაგამის კუნძულები .
თემატიკა: ნავთობი .
საკვანძო სიტყვები: ჰუსეინის რეჟიმი ; ამერიკული ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნები ; ერაყული "შავი ოქრო" .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | შემდეგი » ბოლო »»