სატარიფო თამაში და პოლიტიკა // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 6 აპრილი. - N74 (1226). - გვ.B1.4[MFN: 10708]
ანოტაცია:  ელექტროენერგიის გაძვირება გარდაუვალია
პერსონალია:  ზარანდია შალვა (ექსპერტი).
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროენერგიის ტარიფი; ბუნებრივი აირი; ფასების მომატება.
კონსტანტინე გამსახურდია 1-2 წელიწადში საქართველოში სამუდამოდ დაბრუნდება // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 6 დეკემბერი. - N289 (838). - გვ.A2[MFN: 10709]
პერსონალია:  გამსახურდია კონსტანტინე (პოლიტიკური ორგანიზაცია "თავისუფლების" ლიდერი); დოლიძე ნიკა ("თავისუფლების" პოლიტიკური მდივანი).
1. მესხია, გენადი
როგორ დავძლიოთ ენერგოკრიზისი : საქართველოს ელექტროენერგეტიკული ბალანსი : ელექტროენერგიის საფასურის გადაუხდელობის მიზეზები : გაერთიანებული სადისტრიბუციო კომპანიის დაფინანსება : ელექტროენერგიის აღრიცხვა : მეთოდი, რომელიც გამორიცხავს ელექტროენრგიის დატაცებას : ეკონომიკური ეფექტი : პროექტი მთავრობის მხარდაჭერას ელოდება // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 6 დეკემბერი. - N289 (838). - გვ.A8[MFN: 10710]
თემატიკა:  საქართველოს ენერგეტიკა. ენერგოკრიზისი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1066 | 1067 | 1068 | 1069 | 1070 | 1071 | 1072 | 1073 | 1074 | 1075 | 1076 |  შემდეგი »  ბოლო »»