"ივან ვასილის-ძე" ქართულ ვერსიაში : პრემიერა ილიაუნიში // 24 საათი . - თბილისი, 2012. - 16 მარტი. - N2968 (61). - გვ.A9[MFN: 112151 ]
ანოტაცია: სპექტაკლის "სიზმრები სინანაულისანი" შესახებ
პერსონალია: ჯანიკაშვილი ბასა (დრამატურგი); დავით აღმაშენებელი (საქართველოს მეფე); ბულგაკოვი მიხაილ (რუსი მწერალი); ივანე მრისხანე (რუსეთის მეფე); გაიდაი ლეონიდ (რეჟისორი); ეგაძე ოთარ (ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტთან არსებული თეატრალური ცენტრის ხელმძღვანელი); აგაშენაშვილი გოჩა (მხატვარი); ჩომახაშვილი ხატია (კოსტიუმების მხატვარი); ნიჟარაძე ლიკა (მუსიკალური გაფორმების ავტორი); მარღანია გია (ქორეოგრაფი); გვრიტიშვილი სოფო (სასცენო მოძრაობის ავტორი).
თემატიკა: დრამატული სპექტაკლები .
საკვანძო სიტყვები: ხელოვნება ; თეატრები ; ისტორია ; უმაღლესი სასწავლებლები .
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : კომპიუტერული მოწყობილობების შესყიდვაზე : N SPA120006281 // 24 საათი . - თბილისი, 2012. - 23 თებერვალი. - N2949 (42). - გვ.B20[MFN: 112152 ]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : კომპიუტერული მოწყობილობების შესყიდვაზე : N SPA120006281 // 24 საათი . - თბილისი, 2012. - 23 თებერვალი. - N2949 (42). - გვ.B20[MFN: 112153 ]
სიების დაზუსტების კომისიამ "კარდაკარის" დროს აგიტაცია აკრალა / მაგდა ლეკიაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2012. - 10 მარტი. - N2963 (56). - გვ.A1.3[MFN: 112154 ]
ანოტაცია: საარჩევნო გარემოს გამარტივების მიზნით სიების დაზუსტების სახელმწიფო კომისიის მუშაობის პირობებზე
პერსონალია: კაციტაძე მამუკა (სიების დაზუსტების სახელმწიფო კომისიის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკა ; ოპოზიცია ; არასამთავრობო ორგანიზაციები ; სამართალი ; პოლიტიკური პარტიები .
ახალი დეტალები კანადაში დაკარგული მახნიაშვილის საქმეში // 24 საათი . - თბილისი, 2012. - 10 მარტი. - N2963 (56). - გვ.A1-2[MFN: 112155 ]
UDC: 343(71)
ანოტაცია: ტორონტოდან უგზო-უკლოდ გაუჩინარებული 17 წლის ქართველი მოზარდის მარიამ მახნიაშვილის საქმეზე
გეოგ.დასახელება: ტორონტო .
საკვანძო სიტყვები: ქართველები საზღვარგარეთ ; განათლება ; ქართველი სტუდენტები .
სომხეთის უარი ბაქოს : 2012 წლის "ევროვიზიას" ერთით ნაკლები მონაწილე ეყოდება / ია ვეკუა // 24 საათი . - თბილისი, 2012. - 8 მარტი. - N2961 (54). - გვ.A9[MFN: 112156 ]