გურიის გუბერნატორის კოლექციას ოთხი ლენტი შეემატა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 29 ოქტომბერი. - N257. - გვ.A6[MFN: 1130 ]
ანოტაცია: სტიქიური მოვლენებისგან დაზარალებული გზების და ობიექტების კეთილმოწყობაზე
პერსონალია: კალანდაძე ჟანი (გურიის გუბერნატორი).
ორგანიზაცია: საავტომობილო გზების დეპარტამენტი .
გეოგ.დასახელება: გურია (ჩოხატაური ).
თემატიკა: გზების კეთილმოწყობა .
საკვანძო სიტყვები: გზების კეთილმოწყობა .
ათი მილიონი საზოგადოების მონაწილეობისთვის // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 29 ოქტომბერი. - N257. - გვ.A6[MFN: 1131 ]
ანოტაცია: ურბანული ინსტიტუტის მიერ მოწყობილი ათმილიონიანი პროექტის პრეზენტაცია, რომელიც ითვალისწინებს სხვადასხვა ორგანიზაციებისადმი ტეკნიკური დახმარების აღმოჩენას
ორგანიზაცია: "შერატონ მეტეხი პალასი" ; აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტო ; ურბანული ინსტიტუტი .
თემატიკა: ფინანსური მენეჯმენტი .
საკვანძო სიტყვები: ტექნიკური დახმარება .
ჩოფლიანი, კობა
აფხაზეთის მოსახლეობა - მიზნები, შედეგები, პერსპექტივა : კონკრეტულად რა მიიღო მსხვერპლის ერთმა ნაწილმა - აფხაზმა ხალხმა. ინსპირატორების ულუფა. კრემლის როლი. ქართველები დავბრუნდებით აფხფზეთში?! რა ვქნათ მომავალში? // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 27 ოქტომბერი. - N255. - გვ.A8[MFN: 1132 ]
ანოტაცია: აფხაზეთის პრობლემების შესახებ
პერსონალია: ჩოფლიანი კობა (იურისტი).
თემატიკა: აფხაზეთის პრობლემები .
საკვანძო სიტყვები: აფხაზი ინსპირატორები ; რუსი ოლიგარქები ; ორი ეთნოსის სისხლიანი დაპირისპირება ; ინსპირატორი პოლიტიკოსები .
ორმაგი მასტერკლასი მომავალი პიანისტებისთვის. თბილისის კონსერვატორია ანდრეას სკურასს მასპინძლობს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 27 ოქტომბერი. - N255. - გვ.B2[MFN: 1133 ]
ანოტაცია: ბერძენი, გერმანიაში მცხოვრები პიანისტის ანდრეას სკურასის სოლოკონცერტი კონსერვატორიის დარბაზში და მისი შემდგომი მუშაობის შესახებ კონსერვატორიის სტუდენტებთან
პერსონალია: სკურასი ანდრეა (პიანისტი).
ორგანიზაცია: ელიზაბეტ გასტის სახელობის ფონდი .
თემატიკა: კლასიკური მუსიკა .
საკვანძო სიტყვები: არფა ; ფორტეპიანო ; მასტერკლასი .