საკვანძო სიტყვები:  გზების კეთილმოწყობა.
ათი მილიონი საზოგადოების მონაწილეობისთვის // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 29 ოქტომბერი. - N257. - გვ.A6[MFN: 1131]
ანოტაცია:  ურბანული ინსტიტუტის მიერ მოწყობილი ათმილიონიანი პროექტის პრეზენტაცია, რომელიც ითვალისწინებს სხვადასხვა ორგანიზაციებისადმი ტეკნიკური დახმარების აღმოჩენას
ორგანიზაცია:  "შერატონ მეტეხი პალასი"; აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტო; ურბანული ინსტიტუტი.
თემატიკა:  ფინანსური მენეჯმენტი.
საკვანძო სიტყვები:  ტექნიკური დახმარება.
1. ჩოფლიანი, კობა
აფხაზეთის მოსახლეობა - მიზნები, შედეგები, პერსპექტივა : კონკრეტულად რა მიიღო მსხვერპლის ერთმა ნაწილმა - აფხაზმა ხალხმა. ინსპირატორების ულუფა. კრემლის როლი. ქართველები დავბრუნდებით აფხფზეთში?! რა ვქნათ მომავალში? // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 27 ოქტომბერი. - N255. - გვ.A8[MFN: 1132]
ანოტაცია:  აფხაზეთის პრობლემების შესახებ
პერსონალია:  ჩოფლიანი კობა (იურისტი).
თემატიკა:  აფხაზეთის პრობლემები.
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზი ინსპირატორები; რუსი ოლიგარქები; ორი ეთნოსის სისხლიანი დაპირისპირება; ინსპირატორი პოლიტიკოსები.
1. სერებრიაკოვა, მადი
ორმაგი მასტერკლასი მომავალი პიანისტებისთვის. თბილისის კონსერვატორია ანდრეას სკურასს მასპინძლობს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 27 ოქტომბერი. - N255. - გვ.B2[MFN: 1133]
ანოტაცია:  ბერძენი, გერმანიაში მცხოვრები პიანისტის ანდრეას სკურასის სოლოკონცერტი კონსერვატორიის დარბაზში და მისი შემდგომი მუშაობის შესახებ კონსერვატორიის სტუდენტებთან
პერსონალია:  სკურასი ანდრეა (პიანისტი).
ორგანიზაცია:  ელიზაბეტ გასტის სახელობის ფონდი.
თემატიკა:  კლასიკური მუსიკა.
საკვანძო სიტყვები:  არფა; ფორტეპიანო; მასტერკლასი.