ანოტაცია:  ბათუმის სარფის საბაჟოს გამშვებ პუნქტთან, მწვანე დერეფნის ამოქმედების შემდეგ, საზღვარზე მიმოსვლა შეფერხდა
თემატიკა:  საბაჟო-გამშვები პუნქტები საქართველოში. საბაჟო დეპარტამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  სარფი; მანქანების ჩახერგვა; მებაჟეები.
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 1 მაისი. - N93 (1244). - გვ.A6[MFN: 11339]
ანოტაცია:  ქ. თბილისის მერიის კეთილმოწყობის საქალაქო სამსახური აცხადებს ღია ტენდერს ქ. თბილისში, სადღესასწაულო და სხვა ქალაქგაფორმებითი ღონისძიებებისათვის სასცენო კონსტრუქციებისა და პოდიუმების მოსაწყობად საჭირო ხის მასალის სახელმწიფო შესყიდვაზე
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 1 მაისი. - N93 (1244). - გვ.A6[MFN: 11340]
ანოტაცია:  ქალაქ თბილისის მერიის კეთილმოწუობის საქალაქო სამსახური აცხადებს ღია ტენდერს ქ. თბილისში, საქართველოს პარლამენტის წინ არსებული შადრევნის კომპლექსის, ავლაბრის მოედანზე არსებული შადრევნის მოვლა-პატრონობისთვის საჭირო მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვაზე
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 1 მაისი. - N93 (1244). - გვ.A6[MFN: 11341]
ანოტაცია:  ქ. თბილისის მერიის კეთილმოწყობის საქალაქო სამსახური აცხადებს ღია ტენდერს ქ. თბილისში სადღესასწაულო და სხვა ქალაქგაფორმებითი ღონისძიებებისათვის და პოდიუმების მოწყობის სახელმწიფო შესყიდვაზე
მილინკევიჩი მასზე თავდასხმის მზადებას უარყოფს // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 20 აპრილი. - N86 (1238). - გვ.A2[MFN: 11342]
პერსონალია:  მილინკევიჩი ალექსანდრ (ბელორუსიის ოპოზიციის ლიდერი); თარგამაძე გივი (პარლამენტარი).
თემატიკა:  ბელორუსია. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი; პროვოკაცია.
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 1 მაისი. - N93 (1244). - გვ.A6[MFN: 11343]
ანოტაცია:  ქ. თბილისის მერიის კეთილმოწყობის საქალაქო სამსახური აცხადებს ღია ტენდერს ქ. თბილისში, სხვადასხვა სადღესასწაულო და სხვა ქალაქგაფორმებითი ღონისძიებების დროს შემსყიდველის მიერ მითითებულ ტერიტორიაზე რკინის დამცავი ჯებირების გაწყობა-ალაგებისთვის საჭირო მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვაზე
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1130 | 1131 | 1132 | 1133 | 1134 | 1135 | 1136 | 1137 | 1138 | 1139 | 1140 |  შემდეგი »  ბოლო »»