1. "ელმავალმშენებელიც" რუსებმა იყიდეს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 22 იანვარი. - N14. - გვ.A2[MFN: 1165]
ანოტაცია:  "ელმავალმშენებლის" მფლობელი რუსული კომპანია "დემა კომპიუტერს ლიმიტედია"
ორგანიზაცია:  კომპანია "დემა კომპიუტერს ლიმიტედი"; "ელმავალმშენებელი"; ბათუმის ნავთობგადამამუშავებელი ქარხანა; ბათუმის ნავთობბაზა; ბრიტანული "გრიონოკი"; ავსტრალიური "ამსტრონგ ჰოლდინგი"; შვეიცარიული "ვიტორი"; რუსული "პრომიშლენნიე ინვესტორი".
საკვანძო სიტყვები:  ტენდერი; ინვესტორი; საპრივატიზაციო პაკეტი.
1. "ტელეკომი"-ს 51 - პროცენტიანი წილი "მეტრომედიას" გადაეცემა / 24 საათი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 22 იანვარი. - N14. - გვ.A4[MFN: 1166]
ანოტაცია:  საერთაშორისო და საქალაქთაშორისო კავშირგაბმულობის კომპანია შპს "საქართველოს ტელეკომი"-ს მფლობელია ამერიკული კომპანია "მეტრომედია"
ორგანიზაცია:  "საქართველოს ტელეკომი"; ამერიკული კომპანია "მეტრომედია".
საკვანძო სიტყვები:  ობიექტის გაყიდვა; მოლაპარაკება.
უცხოურ სადაზღვევო კომპანიებს ახალი კანონი შეღავათებს უწესებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 22 იანვარი. - N14. - გვ.A4[MFN: 1167]
ანოტაცია:  ახალი კანონის თანახმად უცხოური ნებისმიერი სადაზღვევო კომპანია საქართველოში ფილიალის საშუალებით შეძლებს მუშაობას
პერსონალია:  ხეჩინაშვილი დევი (სადაზღვევო ასოციაციის გამგეობის თავმჯდომარე); დავითაია ივა (BCI-ის გაყიდვისა და მარკეტინგის მენეჯერი); ანთელიძე ზურა (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე).
ორგანიზაცია:  ფინანსთა სამინისტრო; სადაზღვევო ასოციაცია; ამერიკის სავაჭრო პალატა.
თემატიკა:  ახალი კანონი.
საკვანძო სიტყვები:  ახალი კანონი სადაზღვევო კომპანიების შესახებ; საფინანსო ბაზარი; საზღვარგარეთის კომპანიები; რეგულირების წესები.