ოზურგეთი ისევ ეგნატე ნინოშვილის დროებას უბრუნდება // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 22 იანვარი. - N14. - გვ.A2[MFN: 1162 ]
ანოტაცია: ოზურგეთის რაიონის მოსახლეობის პრობლემები
ორგანიზაცია: შპს "წყალკანალი" .
საკვანძო სიტყვები: ელექტროენერგია ; პრობლემები .
ნინო მატკავა - პირველი ქართველი ქალი "კომანდოსი" // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 22 იანვარი. - N14. - გვ.A2[MFN: 1163 ]
ანოტაცია: რეზერვისტთა საბანაკო შეკრების საზეიმო ცერემონია
პერსონალია: ნიკოლეიშვილი ლევან (ეროვნული გვარდიის პოლკოვნიკი); საჯაია ირინა (რეზერვისტი); მუჯირი ეკა (რეზერვისტი); მატკავა ნინო (რეზერვისტი); კალანდაძე ჟანი (პრეზიდენტის რწმუნებული გურიის მხარეში).
ორგანიზაცია: საჩხერის რეზერვისტთა გადამზადების ბაზა ; ეროვნული გვარდია ; გურიის სარეზერვო ბატალიონი .
თემატიკა: რეზერვისტთა გადამზადება .
საკვანძო სიტყვები: რეზერვისტი ; საბანაკო შეკრება ; "კომანდოსი ქალი" .
კოფი ანანი - სტილი და ტონი უცვლელია / 24 საათი // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 22 იანვარი. - N14. - გვ.A2[MFN: 1164 ]
ანოტაცია: გაერო-ს გენერალური მდივნის კოფი ანანის მიერ გაკეთებული მოხსენება რომელიც ეხება ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის მოწესრიგებას
პერსონალია: ანანი კოფი (გაერო-ს გენერალური მდივანი).
საკვანძო სიტყვები: ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი ; დამკვირვებელთა მისია ; მოხსენება .
საქართველოს მეან-გინეკოლოგთა ასოციაცია ათი წლისაა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 8 ნოემბერი. - N265. - გვ.A6[MFN: 1170 ]
ანოტაცია: საქართველოს მეან-გინეკოლოგთა ასოციაციის შექმნის ათი წლისთავისადმი მიძღვნილი კონფერენცია თემაზე:"საკეისრო კვეთა-მტკიცებულებების მიმოხილვა"
პერსონალია: ასათიანი თენგიზ (საქართველოს მეან-გინეკოლოგთა ასოციაციის თავჯდომარე).
ორგანიზაცია: საქართველოს მეან-გინეკოლოგთა ასოციაცია .
საკვანძო სიტყვები: საკეისრო-კვეთა ; საკეისრო კვეთის ტექნიკა ; ექიმთა კვალიფიკაციის ამაღლება .
დახმარება სტომატოლოგიური იარაღით // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 8 ნოემბერი. - N265. - გვ.A6[MFN: 1171 ]
ანოტაცია: მამუკა მარგველაშვილის სტომატოლოგიური კლინიკის და კლინიკა "როიალ-დენტის" მიერ სამაჩაბლოელი ბავშვების უფასო სტომატოლოგიური გამოკვლევა
პერსონალია: ჭიპაშვილი ლადო (შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); მარგველაშვილი მამუკა (სტომატოლოგიური კლინიკის ხელმძღვანელი).
გვერდები: «« პირველი « წინა | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | შემდეგი » ბოლო »»