ნუ იქნები გულგრილი : "ბოლო გაჩერება" ბათუმის თეატრის სცენაზე / ლაშა ჩხარტიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 23 აპრილი. - N2995 (88). - გვ.A1.8[MFN: 116401]
ანოტაცია:  გაგა გოშაძის მიერ ბათუმის სახელმწიფო დრამატულ თეატრში დადგმული სპექტაკლის "ბოლო გაჩერება-ს" მიმოხილვა
პერსონალია:  გოშაძე გაგა (რეჟისორი); შერაშიძე მანუჩარ (მსახიობი); ჯაყელი დათო (მსახიობი); მანჯგალაძე მამუკა (მსახიობი); საკანდელიძე ნინო (მსახიობი).
1. შილაკაძე, ივა
პუტინმა ფაქტობრივი გამარჯვება არ იკმარა / ივა შილაკაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 6 მარტი. - N2959 (52). - გვ.A1,6[MFN: 116402]
UDC:  342(470)
ანოტაცია:  საპრეზიდენტო არჩევნები რუსეთში
პერსონალია:  პუტინი ვლვდიმერ (რუსეთის პრემიერ-მინისტრი, პრეზიდენტობის კანდიდატი); ზიუგანოვი გენადი (კომუნისტი, პრეზიდენტობის განდიდატი); პროხოროვი მიხეილ (ოლიგარქი, პრეზიდენტობის კანდიდატი); ჟირინოვსკი ვლადიმერ (ლიბერალურ-დემოკრატიული პარტიის ლიდერი, პრეზიდენტობის კანდიდატი); მირონოვი სერგეი ("სპრავიდლივაია როსია" ლიდერი, პრეზიდენტობის კანდიდატი).
საკვანძო სიტყვები:  საპარლამენტო არჩევნები; საარჩევნო კომისია; საპროტესტო აქციები.
1. მიხეილ სააკაშვილი აზერბაიჯანს ეწვია // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 6 მარტი. - N2959 (52). - გვ.A2[MFN: 116403]
UDC:  327(479.22:479.24)
ანოტაცია:  ეკონომიკურ და ენერგეტიკული სფეროში თანამშრომლობის საკითხებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); კალანდაძე ნინო (საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); ალიევი ილჰამ (აზერბაიჯანის პრეზიდენტი).
1. ეროვნულ ბიბლიოთეკას ახალი გენერალური დირექტორი ჰყავს // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 6 მარტი. - N2959 (52). - გვ.A2[MFN: 116404]
UDC:  02(479.22)
პერსონალია:  კეკელიძე გიორგი (საქართველოს პარლამენტის გენერალური დირექტორი, პოეტი); ბაქრაძე დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბილიოთეკა.
1. ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია შეშფოთებას გამოთქვამს // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 6 მარტი. - N2959 (52). - გვ.A2[MFN: 116405]
ანოტაცია:  აფხაზეთის ადმინისტრაციული საზღვრის მახლობლად უსაფრთხოების სფეროში არსეტულ ვითარებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბაქრაძე დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე); დავითაია პაატა (ოპოზიციური ფრაქციის ვიცე-სპიკერი).
1. ხოდორკოვსკის განაჩენი გადაიხედება // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 6 მარტი. - N2959 (52). - გვ.A2[MFN: 116406]
UDC:  34(470)
პერსონალია:  მედვედევი დმიტრი (რუსეთის პრეზიდენტი); ხოდორკოვსკი მიხეილ (ბიხნესმენი, "იუკოს" ყოფილი ხელმძღვანელი); ლებედევი პლატონ (ბიზნესმენი, "მენატეპის" დამფუძნებელი); მოსკალენკო კარინა (ადვოკატი).
1. შინაგშან საქმეთა მინისტრის კომენტარი სოლომონ ქიმერიძის გარდაცვალებაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 6 მარტი. - N2959 (52). - გვ.A3[MFN: 116407]
პერსონალია:  ქიმერიძე სოლომონ; მერაბიშვილი ვანო (საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 11636 | 11637 | 11638 | 11639 | 11640 | 11641 | 11642 | 11643 | 11644 | 11645 | 11646 |  შემდეგი »  ბოლო »»