ფოტოები: გიორგი გაგოშიძე; ჯვრის მონასტერი XIX საუკუნის ქართული მინიატურა
ანოტაცია: საქართველოსა და იერუსალიმის ჯვრის მონასტრის სანრთო ისტორიის მოგონება
პერსონალია: გაგოშიძე გიორგი (არქიტეტორ-რესტავრატორი); გიორგი-პროხორე (ქართველი მოღვაწე); ფანასკეპტელ-ციციშვილი ზაზა (პოლიტიკოსი, საზოგადო მოღვაწე); მზეჩაბუკ ათაბაგი (საერო და სასულიერო პირი); ჩოლოყაშვილი ნიკოლოზ (ნიკიფორე ირბახი) (ქართველი სასულიერო და პოლიტიკური მოღვაწე, დიპლომატი, მწიგნობარი); ლევან II (სამეგრელოს მთავარი); აბაშიძე ი. (საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემიკოსი); შანიძე აკაკი (საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემიკოსი); წერეთელი გ. (საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემიკოსი).
თემატიკა: ქართული კელესია-მინასტრები საზღვარგარეთ .
ნუ იქნები გულგრილი : "ბოლო გაჩერება" ბათუმის თეატრის სცენაზე / ლაშა ჩხარტიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2012. - 23 აპრილი. - N2995 (88). - გვ.A1.8[MFN: 116401 ]
ანოტაცია: გაგა გოშაძის მიერ ბათუმის სახელმწიფო დრამატულ თეატრში დადგმული სპექტაკლის "ბოლო გაჩერება-ს" მიმოხილვა
პერსონალია: გოშაძე გაგა (რეჟისორი); შერაშიძე მანუჩარ (მსახიობი); ჯაყელი დათო (მსახიობი); მანჯგალაძე მამუკა (მსახიობი); საკანდელიძე ნინო (მსახიობი).
პუტინმა ფაქტობრივი გამარჯვება არ იკმარა / ივა შილაკაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2012. - 6 მარტი. - N2959 (52). - გვ.A1,6[MFN: 116402 ]
UDC: 342(470)
ანოტაცია: საპრეზიდენტო არჩევნები რუსეთში
პერსონალია: პუტინი ვლვდიმერ (რუსეთის პრემიერ-მინისტრი, პრეზიდენტობის კანდიდატი); ზიუგანოვი გენადი (კომუნისტი, პრეზიდენტობის განდიდატი); პროხოროვი მიხეილ (ოლიგარქი, პრეზიდენტობის კანდიდატი); ჟირინოვსკი ვლადიმერ (ლიბერალურ-დემოკრატიული პარტიის ლიდერი, პრეზიდენტობის კანდიდატი); მირონოვი სერგეი ("სპრავიდლივაია როსია" ლიდერი, პრეზიდენტობის კანდიდატი).
საკვანძო სიტყვები: საპარლამენტო არჩევნები ; საარჩევნო კომისია ; საპროტესტო აქციები .
მიხეილ სააკაშვილი აზერბაიჯანს ეწვია // 24 საათი . - თბილისი, 2012. - 6 მარტი. - N2959 (52). - გვ.A2[MFN: 116403 ]
UDC: 327(479.22:479.24)
ანოტაცია: ეკონომიკურ და ენერგეტიკული სფეროში თანამშრომლობის საკითხებთან დაკავშირებით
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); კალანდაძე ნინო (საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); ალიევი ილჰამ (აზერბაიჯანის პრეზიდენტი).
ეროვნულ ბიბლიოთეკას ახალი გენერალური დირექტორი ჰყავს // 24 საათი . - თბილისი, 2012. - 6 მარტი. - N2959 (52). - გვ.A2[MFN: 116404 ]
UDC: 02(479.22)
პერსონალია: კეკელიძე გიორგი (საქართველოს პარლამენტის გენერალური დირექტორი, პოეტი); ბაქრაძე დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბილიოთეკა .
ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია შეშფოთებას გამოთქვამს // 24 საათი . - თბილისი, 2012. - 6 მარტი. - N2959 (52). - გვ.A2[MFN: 116405 ]
ანოტაცია: აფხაზეთის ადმინისტრაციული საზღვრის მახლობლად უსაფრთხოების სფეროში არსეტულ ვითარებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ბაქრაძე დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე); დავითაია პაატა (ოპოზიციური ფრაქციის ვიცე-სპიკერი).
ხოდორკოვსკის განაჩენი გადაიხედება // 24 საათი . - თბილისი, 2012. - 6 მარტი. - N2959 (52). - გვ.A2[MFN: 116406 ]
UDC: 34(470)
პერსონალია: მედვედევი დმიტრი (რუსეთის პრეზიდენტი); ხოდორკოვსკი მიხეილ (ბიხნესმენი, "იუკოს" ყოფილი ხელმძღვანელი); ლებედევი პლატონ (ბიზნესმენი, "მენატეპის" დამფუძნებელი); მოსკალენკო კარინა (ადვოკატი).
შინაგშან საქმეთა მინისტრის კომენტარი სოლომონ ქიმერიძის გარდაცვალებაზე // 24 საათი . - თბილისი, 2012. - 6 მარტი. - N2959 (52). - გვ.A3[MFN: 116407 ]
პერსონალია: ქიმერიძე სოლომონ ; მერაბიშვილი ვანო (საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი).
გვერდები: «« პირველი « წინა | 11636 | 11637 | 11638 | 11639 | 11640 | 11641 | 11642 | 11643 | 11644 | 11645 | 11646 | შემდეგი » ბოლო »»