"ელმავალმშენებელიც" რუსებმა იყიდეს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 22 იანვარი. - N14. - გვ.A2[MFN: 1165 ]
ანოტაცია: "ელმავალმშენებლის" მფლობელი რუსული კომპანია "დემა კომპიუტერს ლიმიტედია"
პერსონალია: ალექსიშვილი ალექსი (ეკონომიკის მინისტრი).
ორგანიზაცია: კომპანია "დემა კომპიუტერს ლიმიტედი" ; "ელმავალმშენებელი" ; ბათუმის ნავთობგადამამუშავებელი ქარხანა ; ბათუმის ნავთობბაზა ; ბრიტანული "გრიონოკი" ; ავსტრალიური "ამსტრონგ ჰოლდინგი" ; შვეიცარიული "ვიტორი" ; რუსული "პრომიშლენნიე ინვესტორი" .
საკვანძო სიტყვები: ტენდერი ; ინვესტორი ; საპრივატიზაციო პაკეტი .
"ტელეკომი"-ს 51 - პროცენტიანი წილი "მეტრომედიას" გადაეცემა / 24 საათი // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 22 იანვარი. - N14. - გვ.A4[MFN: 1166 ]
ანოტაცია: საერთაშორისო და საქალაქთაშორისო კავშირგაბმულობის კომპანია შპს "საქართველოს ტელეკომი"-ს მფლობელია ამერიკული კომპანია "მეტრომედია"
ორგანიზაცია: "საქართველოს ტელეკომი" ; ამერიკული კომპანია "მეტრომედია" .
საკვანძო სიტყვები: ობიექტის გაყიდვა ; მოლაპარაკება .
უცხოურ სადაზღვევო კომპანიებს ახალი კანონი შეღავათებს უწესებს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 22 იანვარი. - N14. - გვ.A4[MFN: 1167 ]
ანოტაცია: ახალი კანონის თანახმად უცხოური ნებისმიერი სადაზღვევო კომპანია საქართველოში ფილიალის საშუალებით შეძლებს მუშაობას
პერსონალია: ხეჩინაშვილი დევი (სადაზღვევო ასოციაციის გამგეობის თავმჯდომარე); დავითაია ივა (BCI-ის გაყიდვისა და მარკეტინგის მენეჯერი); ანთელიძე ზურა (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე).
ორგანიზაცია: ფინანსთა სამინისტრო ; სადაზღვევო ასოციაცია ; ამერიკის სავაჭრო პალატა .
თემატიკა: ახალი კანონი .
საკვანძო სიტყვები: ახალი კანონი სადაზღვევო კომპანიების შესახებ ; საფინანსო ბაზარი ; საზღვარგარეთის კომპანიები ; რეგულირების წესები .