"ყველაზე ცოცხალი და ყველაზე შექსპირული" / გიორგი ლალიაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 25 მაისი. - N3021 (114). - გვ.15. - Weekend. 25-31 მაისი, 2012 წელი. N17 (98)[MFN: 118368]
UDC:  7.091.4:792(410)
ანოტაცია:  მარჯანიშვილის თეატრის წარმატების შესახებ შექსპირის ფესტივალზე ლონდონში
პერსონალია:  სტურუა რობერტ (რეჟისორი); წულაძე ლევან (მარჯანიშვილის თეატრის სამხატვრო ხელ-ლი); მიურა მოტოი (რეჟისორი); კახიძე ნატო (მსახიობი); დრომგული დომინიკ ("გლობუსის" სამხატვრო ხელ-ლი); ბადრიძე გიორგი (საქართველოს სრულუფლებიანი და საგანგებო ელჩი დიდ ბრიტანეთში); ფლანაგანი დევიდ (თეატრალური კრიტიკოსი); აბულაძე მალხაზ (მსახიობი); ბარათაშვილი ბესო (მსახიობი); ონიანი ონისე (მსახიობი); კოზაკოვა მანანა (მსახიობი); მურვანიძე ნანა (მსახიობი); ცხაკაია ქეთევან (მსახიობი); თავაძე ნიკოლოზ (მსახიობი); ხურცილავა დავით (მსახიობი); ბუხნიკაშვილი თამარ (მსახიობი); შათირიშვილი ქეთევან (მსახიობი); კუჭავა ნიკა (მსახიობი); ბერიკაშვილი ზურაბ (მსახიობი); ოქროპირიძე როლანდ (მსახიობი); ვიკერსი მაიკლ (კემბრიჯის უნ-ტის პროფესორი); გოუბლი თიმ (ჰარვი ნიკოლსის თანამშრომელი); ჰაგანი დებორა (ლონდონის კოლეჯის პედაგოგი); მაკგინესი მათ (დიზაინერი); კაჭარავა დარეჯან (არქეოლოგიის პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  შექსპირის დრამატურგია; "როგორც გენებოთ".
1. აკაკი წერეთეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ავეჯის შესყიდვაზე : N SPA120010312 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 5 აპრილი. - N2985 (78). - გვ.B23[MFN: 118369]
1. სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საბეჭდი ქაღალდის შესყიდვაზე : N SPA120011429 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 21 აპრილი. - N2994 (87). - გვ.B13[MFN: 118370]
1. საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საქართველოს სავტომობილო გზების დეპარტამენტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საგზაო ბარიერების აღმართვა/აგებაზე : N SPA120010307 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 5 აპრილი. - N2985 (78). - გვ.B23[MFN: 118371]
1. ტყიბულის მუნიციპალიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : კომპიუტერული მოწყობილობებისა და მარაგის შესყიდვაზე : N SPA120011562 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 21 აპრილი. - N2994 (87). - გვ.B13[MFN: 118372]
1. ა(ა)იპ - გლობალური პროექტების განმახორციელებელი ცენტრი
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ : აივ/შიდსის ლაბორატორიული კვლევებისათვის ტესტების, რეაგენტების და მასალების შესყიდვაზე : N GFO105 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 15 თებერვალი. - N2942 (35). - გვ.B4. - პარალელური ტექსტი ინგლ. ენაზე[MFN: 118373]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : კულტურული ღონისძიებების ორგანიზების შესყიდვაზე : N SPA120011561 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 21 აპრილი. - N2994 (87). - გვ.B13[MFN: 118374]
1. თბილისის აპოლონ ქუთათელაძის სახელობის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემია
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სავარძლების შესყიდვაზე : N SPA120010316 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 5 აპრილი. - N2985 (78). - გვ.B23[MFN: 118375]
1. აჭარის ა.რ. მთავრობის საქვეუწყებო დაწესებულება საავტომობილო გზებისა და სამელიორაციო სისტემების მართვის დეპარტამენტიაჭარის ა.რ. მთავრობის საქვეუწყებო დაწესებულება საავტომობილო გზებისა და სამელიორაციო სისტემების მართვის დეპარტამენტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სამუშაოები მთლიანი ან ნაწილობრივი მშენებლობისათვის შესყიდვაზე : N SPA120011246 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 19 აპრილი. - N2992 (85). - გვ.B5[MFN: 118376]
განცხადება ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საოფისე მარაგის შესყიდვაზე : N SPA120011558 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 21 აპრილი. - N2994 (87). - გვ.B13[MFN: 118377]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 11833 | 11834 | 11835 | 11836 | 11837 | 11838 | 11839 | 11840 | 11841 | 11842 | 11843 |  შემდეგი »  ბოლო »»