ტირანის მარცხი თუ ახალი "ანშლუსი"? // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 13 მაისი. - N104 (1256). - გვ.A1.3[MFN: 12410]
ანოტაცია:  რუსეთსა და ბელარუს შორის ეკონომიკური და პოლიტიკური ურთიერთობების შესახებ
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი); ლუკაშენკო ალექსანდრ (ბელარუსიის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  რუსეთი. ბელარუსი. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  გაზის გაძვირება; ეკონომიკური ურთიერთობები; დოკუმენტი.
1. ჯაკობია, ქეთინო
პოლიციელის ჩვენება - პოლიციელის დაკავების საფუძველი // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 12 მაისი. - N103 (1255). - გვ.A4[MFN: 12411]
ანოტაცია:  სამართალდამცველების მიერ ადამიანის მოკვლის გამო მიმდინარე გამოძიების შესახებ
პერსონალია:  მიქია თემურ (გარდაცვლილი); მიგინეიშვილი მურთაზ (ფოთის შს სამმართველოს შემოვლითი ჯგუფის ყოფილი უფროსი); საჯაია თორნიკე (ფოთის პოლიციის ყოფილი უფროსი).
თემატიკა:  სამართალი; დანაშაული; მკვლელობა.
საკვანძო სიტყვები:  გამოძიება; წაყენებული ბრალდება; შანტაჟი; საბუთების გაყალბება; ბრალდებულთა ჩვენება.
იაპონური სააგენტოს ინფორმაცია დასტურდება // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 12 მაისი. - N103 (1255). - გვ.A4. - ინფორმაცია[MFN: 12412]
ორგანიზაცია:  შს სამინისტრო.
თემატიკა:  დანაშაული; სამართალი; ყაჩაღობა.
საკვანძო სიტყვები:  თავდასხმა; უცხოელი ტურისტი; ძარცვა.
მონიტორინგი ფსიქიატრიულ განყოფილებებში // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 12 მაისი. - N103 (1255). - გვ.A4. - ინფორმაცია[MFN: 12413]
პერსონალია:  სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი).
თემატიკა:  სასჯელაღსრულების დაწესებულებები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  მსჯავრდებულთა მონახულება; პატიმართა სამკურნალო დაწესებულება.
სოხუმი თბილისს "მომავლის გასაღებს" სთავაზობს : სამშვიდობო ინიციატივა თუ დამოუკიდებლობის დეკლარაცია? : ქართულ-აფხაზური მოლაპარაკებები "საგზაო რუკის" შესაქმნელად // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 13 მაისი. - N104 (1256). - გვ.A1.3[MFN: 12414]
პერსონალია:  ბაგაფში სერგეი (აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პრეზიდენი); ხაინდრავა გიორგი (საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების დარეგულირების საკითხებში).
თემატიკა:  ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები:  სამშვიდობო გეგმა; დოკუმენტი; ურთიერთობები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1237 | 1238 | 1239 | 1240 | 1241 | 1242 | 1243 | 1244 | 1245 | 1246 | 1247 |  შემდეგი »  ბოლო »»