"ევრაზჰოლდინგს" მადა გაეხსნა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 25 იანვარი. - N16. - გვ.A4[MFN: 1245]
ანოტაცია:  რუსული კომპანია "ევრაზჰოლდინგის" სურვილი შეიძინოს "ტყიბულნახშირი" და რუსთავის მეტალურგიული ქარხანა
პერსონალია:  აბრამოვი ალექსანდრე ("ევრაზჰოლდინგის" პრეზიდენტი); ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ბენდუქიძე კახა (სახელმწიფო მინისტრი).
ორგანიზაცია:  "ევრაზჰოლდინგი"; ზესტაფონის ფეროშენადნობთა ქარხანა; "ჭიათურმანგანუმი"; "ვარციხეჰესი"; "ტყიბულნახშირი"; "რუსთავის მეტალურგიული ქარხანა".
გეოგ.დასახელება:  სამტრედია (ბაში).
საკვანძო სიტყვები:  მემორანდუმის გაფორმება; მოლაპარაკება; მოსახლეობის მოთხოვნა.
1. ქართველი ადვოკატები პროფესიულ გაერთიანებას ქმნიან / 24 საათი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 25 იანვარი. - N16. - გვ.A7[MFN: 1246]
ანოტაცია:  ადვოკატთა პროფესიული გაერთიანების შესახებ
პერსონალია:  ტურაზაშვილი გიორგი (ადვოკატი).
ორგანიზაცია:  ადვოკატთა ასოციაცია.
საკვანძო სიტყვები:  ასოციაცია; ადვოკატთა ჯგუფი; დეკლარაცია.
1. ქართულ-აფხაზური კრიმინალური დაჯგუფების ლიდერი დააკავეს / 24 საათი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 25 იანვარი. - N16. - გვ.A7[MFN: 1247]
ანოტაცია:  კრიმინალური დაჯგუფების დაკავების შესახებ
პერსონალია:  გერგაია მერაბ (სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო პოლიციის უფროსი).
ორგანიზაცია:  სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო პოლიცია.
გეოგ.დასახელება:  ეწერი.
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული; დაკავება; ყაჩაღობა.
1. გენერალ მურად ცინცაძისა და მისი ვაჟის საქმის სასამართლო განხილვა დაიწყო / ინტერ-პრესი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 25 იანვარი. - N16. - გვ.A7. - ინფორმაცია[MFN: 1248]
პერსონალია:  ცინცაძე მურად (აჭარის შინაგანი ჯარის ყოფილი სარდალი); ცინცაძე მერაბ (ხელვაჩაურის რაიონის პოლიციის ყოფილი უფროსი).
ორგანიზაცია:  აჭარის უმაღლესი სასამართლო.
საკვანძო სიტყვები:  სასამართლო; პროკურატურა.
1. თორდია, ვახტანგ
აფხაზეთის მართლმსაჯულება და აფხაზეთის პოლიტიკური სტატუსი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 25 იანვარი. - N16. - გვ.A8[MFN: 1249]
ფოტოები:  თორდია ვახტანგ
ანოტაცია:  საუბარი აფხაზეთის უმაღლესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელ ვ. თორდიასთან/ესაუბრა ნატო კორსანტია
პერსონალია:  თორდია ვახტანგ (აფხაზეთის უმაღლესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი).
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული; კონფლიქტი; აფხაზეთის სასამართლო; მართლმსაჯულება; საქართველოს ტერიტორიული მოწყობა; დევნილთა უფლებები; აფხაზეთის სამართლებრივ-პოლიტიკური სტატუსი.