"ევრაზჰოლდინგს" მადა გაეხსნა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 25 იანვარი. - N16. - გვ.A4[MFN: 1245 ]
ანოტაცია: რუსული კომპანია "ევრაზჰოლდინგის" სურვილი შეიძინოს "ტყიბულნახშირი" და რუსთავის მეტალურგიული ქარხანა
პერსონალია: აბრამოვი ალექსანდრე ("ევრაზჰოლდინგის" პრეზიდენტი); ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ბენდუქიძე კახა (სახელმწიფო მინისტრი).
ორგანიზაცია: "ევრაზჰოლდინგი" ; ზესტაფონის ფეროშენადნობთა ქარხანა ; "ჭიათურმანგანუმი" ; "ვარციხეჰესი" ; "ტყიბულნახშირი" ; "რუსთავის მეტალურგიული ქარხანა" .
გეოგ.დასახელება: სამტრედია (ბაში ).
საკვანძო სიტყვები: მემორანდუმის გაფორმება ; მოლაპარაკება ; მოსახლეობის მოთხოვნა .
ქართველი ადვოკატები პროფესიულ გაერთიანებას ქმნიან / 24 საათი // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 25 იანვარი. - N16. - გვ.A7[MFN: 1246 ]
ანოტაცია: ადვოკატთა პროფესიული გაერთიანების შესახებ
პერსონალია: ტურაზაშვილი გიორგი (ადვოკატი).
ორგანიზაცია: ადვოკატთა ასოციაცია .
საკვანძო სიტყვები: ასოციაცია ; ადვოკატთა ჯგუფი ; დეკლარაცია .
ქართულ-აფხაზური კრიმინალური დაჯგუფების ლიდერი დააკავეს / 24 საათი // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 25 იანვარი. - N16. - გვ.A7[MFN: 1247 ]
ანოტაცია: კრიმინალური დაჯგუფების დაკავების შესახებ
პერსონალია: გერგაია მერაბ (სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო პოლიციის უფროსი).
ორგანიზაცია: სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო პოლიცია .
გეოგ.დასახელება: ეწერი .
საკვანძო სიტყვები: დანაშაული ; დაკავება ; ყაჩაღობა .
გენერალ მურად ცინცაძისა და მისი ვაჟის საქმის სასამართლო განხილვა დაიწყო / ინტერ-პრესი // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 25 იანვარი. - N16. - გვ.A7. - ინფორმაცია[MFN: 1248 ]
პერსონალია: ცინცაძე მურად (აჭარის შინაგანი ჯარის ყოფილი სარდალი); ცინცაძე მერაბ (ხელვაჩაურის რაიონის პოლიციის ყოფილი უფროსი).
ორგანიზაცია: აჭარის უმაღლესი სასამართლო .
საკვანძო სიტყვები: სასამართლო ; პროკურატურა .
თორდია, ვახტანგ
აფხაზეთის მართლმსაჯულება და აფხაზეთის პოლიტიკური სტატუსი // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 25 იანვარი. - N16. - გვ.A8[MFN: 1249 ]
ფოტოები: თორდია ვახტანგ
ანოტაცია: საუბარი აფხაზეთის უმაღლესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელ ვ. თორდიასთან/ესაუბრა ნატო კორსანტია
პერსონალია: თორდია ვახტანგ (აფხაზეთის უმაღლესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი).
საკვანძო სიტყვები: დანაშაული ; კონფლიქტი ; აფხაზეთის სასამართლო ; მართლმსაჯულება ; საქართველოს ტერიტორიული მოწყობა ; დევნილთა უფლებები ; აფხაზეთის სამართლებრივ-პოლიტიკური სტატუსი .