1. პრემია "საბას" ფინალისტები // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 10 ივლისი. - N3060(153). - გვ.A5[MFN: 124971]
პერსონალია:  კვარაცხელია ზვიად (მწერალი); ლეჟავა ზურაბ (მწერალი); მოსულიშვილი მიხო (მწერალი); ხვედელიძე ბესო (მწერალი); შამუგია პაატა (პოეტი); ჯავახიშვილი კატო (პოეტი); მორჩილაძე აკა (მწერალი); ქარუმიძე ზურაბ (მწერალი); ბათიაშვილი გურამ (მწერალი); ბუღაძე ლაშა (მწერალი); ბადრიძე მაია (მთარგმნელი); წერედიანი დავით (ლიტერატორი, მთარგმნელი); ბერძენიშვილი ლევან (ლიტერატორი, მთარგმნელი); ბრეგაძე ლევან (კრიტიკოსი); ამირხანაშვილი ივანე (კრიტიკოსი); გაჩეჩილაძე რევაზ (ლიტერატორი); ნავერიანი სანდრო (მწერალი); ტოგონიძე ეკატერინე (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  პროზაული კრებული; პოეტური კრებული; დებიუტი; თარგმანი; პიესა; დოკუმენტური პროზა; ლიტერატურული კრიტიკა.
1. დაცული ტერიტორიების სააგენტო
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საპრესი, საწნეხი მანქანების შესყიდვაზე : N SPA120017630 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 25 ივნისი. - N3047 (140). - გვ.B8[MFN: 124972]