გიდები დაცული ტერიტორიებისათვის / ნინო ნარჩემაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 28 ივნისი. - N3050 (143). - გვ.A9[MFN: 128166]
ანოტაცია:  პრეზიდენტის ინიციატივა - გიდებისა და რეინჯერების გადამზადება
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ხაჩიძე გოგა (გარემოს დაცვის მინისტრი); ფლაშე ფრენკ (გენმანიის საერთაშორისო საზოგადოების (GIZ) პროგრამების დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ტურიზმი; დაცული ტერიტორიები; სახელმწიფო ნაკრძალები; ეროვნული პარკები; ლანდშაფტები.
1. ს. რცხმელურის საჯარო სკოლა
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : შენობის მოწყობის სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA120017760 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 27 ივნისი. - N3049 (142). - გვ.B4[MFN: 128167]
1. შემოსავლების სამსაშური
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ავეჯეულობის შესყიდვაზე : N SPA120017765 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 27 ივნისი. - N3049 (142). - გვ.B4[MFN: 128168]
1. ქ. თბილისის N-6 საჯარო სკოლა
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : შენობის მოწყობის სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA120017758 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 27 ივნისი. - N3049 (142). - გვ.B4[MFN: 128169]
1. ქ. რუსთავის N13 საჯარო სკოლა
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : შენობის მოწყობის სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA120017761 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 27 ივნისი. - N3049 (142). - გვ.B4[MFN: 128170]
1. თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სამშენებლო სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA120017759 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 27 ივნისი. - N3049 (142). - გვ.B4[MFN: 128171]
1. თვითმმართველი ერთეული ბაღდათის მუნიციპალიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სპორტული საქონელის შესყიდვაზე : N SPA120017763 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 27 ივნისი. - N3049 (142). - გვ.B4[MFN: 128172]
1. სენაკის მუნიციპალიტეტის გამგეობა
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სატრანსპორტო სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA120017779 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 27 ივნისი. - N3049 (142). - გვ.B5[MFN: 128173]
1. ქ. რუსთავის N18 საჯარო სკოლა
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : შენობის მოწყობის სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA120017766 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 27 ივნისი. - N3049 (142). - გვ.B5[MFN: 128174]
1. თვითმმართველი ერთეული ხარაგაულის მუნიციპალიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საავტომობილო ტრანსპორტის მომსახურებაზე : N SPA120017767 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 27 ივნისი. - N3049 (142). - გვ.B5[MFN: 128175]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 12813 | 12814 | 12815 | 12816 | 12817 | 12818 | 12819 | 12820 | 12821 | 12822 | 12823 |  შემდეგი »  ბოლო »»