განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 24 ივნისი. - N139 (1291). - გვ.A6[MFN: 13611]
ანოტაცია: ქ. თბილისის მერიის კეთილმოწყობის საქალაქო სამსახური აცხადებს ღია ტენდერს ქ. თბილისში მიწისქვეშა გადასასვლელების, რიყის ტერიტორიაზე არსებული საკონცერტო სცენისა და ატრაქციონის "პანორამული კოშკი", ბავშვთა ქალაქ "მზიური"-ს ტერიტორიის, ბარათაშვილის ხიდის, სპორტის სასახლის მიმდებარე ტერიტორიაზე დამონტაჟებული ყინულის საციგურაო მოედნის სადღეღამისო დაცვის მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვაზე და იწვევს ტენდერში მონაწილეობის მისაღებად ყველა დაინტერესებულ პირს
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 27 ივნისი. - N141 (1293). - გვ.A6[MFN: 13614]
ანოტაცია: საქართველოს ს.ს.ი.პ. ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტი საქართველოს კანონის შესაბამისად აცხადებს ტენდერს სამშენებლო-სარემონტო სამუშაოების შესასყიდად
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 27 ივნისი. - N141 (1293). - გვ.A6[MFN: 13615]
ანოტაცია: ქ. ბათუმის საქალაქო მეურნეობის ადგილობრივი სამსახური აცხადებს ტენდერს ქ. ბათუმში ბინის მესაკუთრეთა ამხანაგობების განვითარების ხელშეწყობის პროგრამით საცხოვრებელი სახლების სარდაფებში შიგა წყალმომარაგების და საკანალიზაციო სისტემის რეაბილიტაციის სამუშაოების სახელმწიფო შესყიდვაზე
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ : იურიდიული პირებისთვის // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 24 ივნისი. - N139 (1291). - გვ.A6[MFN: 13616]
ანოტაცია: საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო აცხადებს ტენდერს ტერიტორიული სარეგისტრაციო სამსახურების ოფისების სარემონტო-სარეკონსტრუქციო სამუშაოების შესყიდვაზე ერთ ლოტად და ტენდერში მონაწილეობის მისაღებად იწვევს ყველა დაინტერესებულ პირს, რომელსაც აქვს ანალოგიური სამუშაოს შესრულების გამოცდილება
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 27 ივნისი. - N141 (1293). - გვ.A6[MFN: 13617]
ანოტაცია: ქ. ბათუმის საქალაქო მეურნეობის ადგილობრივი სამსახური აცხადებს ტენდერს ქ. ბათუმში ბინის მესაკუთრეთა ამხანაგობების განვითარების ხელშეწყობის პროგრამით საცხოვრებელი სახლების სახურავების რეაბილიტაციის სამუშაოების სახელმწიფო შესყიდვაზე
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 27 ივნისი. - N141 (1293). - გვ.A6[MFN: 13618]
ანოტაცია: ზუგდიდის ქალაქის ადგილობრივი თვითმმართველობა ატარებს ტენდერს ზუგდიდის ქალაქის ქუჩების, ტროტუარებისა და მოედნების დაგვა-დასუფთავების მომსახურების შესყიდვაზე