ანოტაცია:  მერაბ ნინიძის კინოკარიერის შესახებ
პერსონალია:  ნინიძე მერაბ (მსახიობი); ცინცაძე დიტო (რეჟისორი); ჩხიკვაძე რამაზ (მსახიობი); ჯორჯაძე ნანა (მსახიობი); გერმან ალექსეი (რეჟისორი); ლინკი კაროლინ (რეჟისორი); ალექსანდერი ტატიანა (მსახიობი).
საკვანძო სიტყვები:  კინოფილმები; ემიგრანტები; ქართველები საზღვარგარეთ.
1. შსს სპეციალური და საგანგებო ღონისძიებების ცენტრი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : შუშხუნა ღვინოსა და უალკოჰოლო სასმელების შესყიდვაზე : N SPA130001922 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 24 იანვარი. - N3206 (13). - გვ.B7[MFN: 142295]
1. საქართველოს რეგიონალური განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინტროს საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : გზის შეკეთების სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA130001998 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 24 იანვარი. - N3206 (13). - გვ.B8[MFN: 142296]
1. ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის "ზუგდიდდასუფთავება"
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სატრანსპორტო საშუალებების ნაწილებისა და აქსესუარების შესყიდვაზე : N SPA130001856 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 24 იანვარი. - N3206 (13). - გვ.B8[MFN: 142297]
1. ძველი თბილისის რაიონის გამგებელს ბრალი წაუყენეს // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 18 იანვარი. - N3202 (9). - გვ.A3[MFN: 142298]
პერსონალია:  მელია ნიკოლოზ (ძველი თბილისის რაიონის გამგებელი).
საკვანძო სიტყვები:  უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენება; დაკითხვები.
1. განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : N SPA1300018 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 24 იანვარი. - N3206 (13). - გვ.B[MFN: 142299]
1. გურამ საღარაძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 18 იანვარი. - N3202 (9). - გვ.A5[MFN: 142300]
UDC:  792.071(=353.1) + 791.635-051(479.22)
ფოტოები:  გურამ საღარაძე
პერსონალია:  საღარაძე გურამ (მსახიობი).
თემატიკა:  ქართველი მსახიობები; ნეკროლოგი.
1. თვითმმართველი ერთეული ვანის მუნიციპალიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ინტერენტ მომსახურებების შესყიდვაზე : N SPA130001992 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 24 იანვარი. - N3206 (13). - გვ.B8[MFN: 142301]
1. ყვარლის მუნიციპალიტეტის სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებათა გაერთიანება
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საქონლის ხორცის შესყიდვაზე : N SPA130001854 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 24 იანვარი. - N3206 (13). - გვ.B8[MFN: 142302]
1. შპს. ო. ჩხობაძის სახ. ინვალიდთა და ხანდაზმულთა სამკურნალო-სარეაბილიტაციო კლინიკური ცენტრი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სამედიცინო მოწყობილობების შესყიდვაზე : N SPA130001878 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 24 იანვარი. - N3206 (13). - გვ.B8[MFN: 142303]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14226 | 14227 | 14228 | 14229 | 14230 | 14231 | 14232 | 14233 | 14234 | 14235 | 14236 |  შემდეგი »  ბოლო »»