ჯგუფური მენტალიტეტი და ქართველობა / ლაშა ხეცურიანი // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 8 თებერვალი. - N3217 (24). - გვ.30-31. - Weekend. 8-14 თებერვალი, 2013 წ. N4 (117) - ჩანართი "14-24"[MFN: 143644]
ანოტაცია:  ჯგუფური აზროვნების შესახებ
პერსონალია:  უზნაძე დიმიტრი (ფსიქოლოგი); მარი ჟან-ჟაკ (ფრანგი მეცნიერი).
საკვანძო სიტყვები:  კულტურა; განათლება; მითოლოგია.
1. ცაგერის მუნიციპალიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სასადილოებისა და საზოგადოებრივი კვების საწარმოების მომსახურებაზე : N SPA130002606 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 31 იანვარი. - N3211 (18). - გვ.B10[MFN: 143645]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ავეჯეულობის შესყიდვაზე : N SPA130002639 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 31 იანვარი. - N3211 (18). - გვ.B10[MFN: 143646]
1. საზოგადოებრივი მაუწყებელი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : გაფორმება/დეკორაციის სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA130002641 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 31 იანვარი. - N3211 (18). - გვ.B10[MFN: 143647]
1. შპს აკადემიკოს ნიკოლოზ ყიფშიძის სახელობის ცენტრალური საუნივერსიტეტო კლინიკა
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სამედიცინო მოწყობილობების შესყიდვაზე : N SPA130002644 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 31 იანვარი. - N3211 (18). - გვ.B10[MFN: 143648]
1. სსიპ სსსტც "დელფა"
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საოფისე მანქანების შესყიდვაზე : N SPA130002637 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 31 იანვარი. - N3211 (18). - გვ.B10[MFN: 143649]
1. შპს. რესპუბლიკური კლინიკური ფსიქონევროლოგიური საავადმყოფო
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საწმენდი და საპრიალებელი პროდუქტების შესყიდვაზე : N SPA130002528 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 31 იანვარი. - N3211 (18). - გვ.B10[MFN: 143650]
1. ბუნებრივი რესურსების სააგენტო
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ტყვიამჟავური აკუმულატორების შესყიდვაზე : N SPA130002643 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 31 იანვარი. - N3211 (18). - გვ.B10[MFN: 143651]
1. შპს. "თბილსერვის ჯგუფი"
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ქვიშისა და თიხის შესყიდვაზე : N SPA130002529 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 31 იანვარი. - N3211 (18). - გვ.B10[MFN: 143652]
1. საქართველოს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოსთან არსებული სსიპ საერთო სასამართლოების დეპარტამენტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : შენობის მოწყობის სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA130002638 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 31 იანვარი. - N3211 (18). - გვ.B10[MFN: 143653]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14361 | 14362 | 14363 | 14364 | 14365 | 14366 | 14367 | 14368 | 14369 | 14370 | 14371 |  შემდეგი »  ბოლო »»