1. ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის გამგეობა
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საინჟინრო მომსახურებების შესყიდვაზე : N SPA130002950 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144111]
1. აფხაზეთის ა/რ განათლებისა და კულტურის სამინისტრო
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ბეჭდვასა და მასთან დაკავშირებული მომსახურებების შესყიდვაზე : N SPA130002948 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144112]
1. შემოსავლების სამსახური
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ქსოვილის ნივთების შესყიდვაზე : N SPA130003016 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144113]
1. თბილისის სატრანსპორტო კომპანია
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სატრანსპორტო საშუალებების შესყიდვაზე : N SPA130003012 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144114]
1. ხაშურის მუნიციპალიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : მეტყევეობისა და ხე-ტყის პროდუქტების შესყიდვაზე : N SPA130002972 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144115]
1. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტო
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : შენობის მოწყობის სამუშაოები შესყიდვაზე : N SPA130002961 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144116]
1. შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო აკადემიური დრამატული თეატრი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ქსოვილის ნივთების შესყიდვაზე : N SPA130002986 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144117]
1. საქართველოს შსს სსიპ დაცვის პოლიციის დეპარტამენტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სატრანსპორტო საშუალებების შესყიდვაზე : N SPA130002921 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B14[MFN: 144118]