თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო ჰოსპიტალი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ფარმაცევტული პროდუქტების შესყიდვაზე : N SPA130002985 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144110 ]
ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის გამგეობა
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საინჟინრო მომსახურებების შესყიდვაზე : N SPA130002950 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144111 ]
აფხაზეთის ა/რ განათლებისა და კულტურის სამინისტრო
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ბეჭდვასა და მასთან დაკავშირებული მომსახურებების შესყიდვაზე : N SPA130002948 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144112 ]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სატრანსპორტო საშუალებების შესყიდვაზე : N SPA130002921 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B14[MFN: 144118 ]