განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ქსოვილის ნივთების შესყიდვაზე : N SPA130003016 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144113 ]
თემატიკა: ტენდერი .
თბილისის სატრანსპორტო კომპანია
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სატრანსპორტო საშუალებების შესყიდვაზე : N SPA130003012 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144114 ]
ხაშურის მუნიციპალიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : მეტყევეობისა და ხე-ტყის პროდუქტების შესყიდვაზე : N SPA130002972 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144115 ]
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტო
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : შენობის მოწყობის სამუშაოები შესყიდვაზე : N SPA130002961 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144116 ]
შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო აკადემიური დრამატული თეატრი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ქსოვილის ნივთების შესყიდვაზე : N SPA130002986 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144117 ]
საქართველოს შსს სსიპ დაცვის პოლიციის დეპარტამენტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სატრანსპორტო საშუალებების შესყიდვაზე : N SPA130002921 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B14[MFN: 144118 ]