ფოტოები:  ბიძინა ივანიშვილი
ანოტაცია:  ბიძინა ივანიშვილის შეხვედრა მთავრობის წევრებთან
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); აბაშიძე ზურაბ (ვიცესპიკერი); ბაქრაძე დავით (პარლამენტის წევრი); მერაბიშვილი ვანო ("ნაციონალური მოძრაობის" გენერალური მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები; საგარეო პოლიტიკა; ეკონომიკა; ევროატლანტიკური სტრუქტურები.
1. კოტე მარჯანიშვილის სახელობის სახელმწიფო დრამატული თეატრი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ავეჯის შესყიდვაზე : N SPA130002952 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B14[MFN: 144120]
1. საქართველოს შსს აჭარის არ მთავარი სამმართველო
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ქაღალდის ან მუყაოს სარეგისტრაციო ჟურნალების შესყიდვაზე : N SPA130002998 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B14[MFN: 144121]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ფარმაცევტული პროდუქტების შესყიდვაზე : N SPA130002998 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B14[MFN: 144122]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14408 | 14409 | 14410 | 14411 | 14412 | 14413 | 14414 | 14415 | 14416 | 14417 | 14418 |  შემდეგი »  ბოლო »»