პერსონალია: კალანდაძე ჟანი (გურიის გუბერნატორი).
საკვანძო სიტყვები: ჩაის პლანტაციების ამოძირკვა .
ქართველი მეზღვაურები საბერძნეთის ტყვეობაში. ტრეფიკინგში ბრალდებულ ქართველ მეზღვაურთა სასამართლო პროცესი ხვალ გაიმართება // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 15 ნოემბერი. - N271. - გვ.A7[MFN: 1445 ]
ანოტაცია: საბერძნეთში დატყვევებულ ქართველ მეზღვაურთა სასამართლო პროცესის შესახებ
პერსონალია: თევდორაძე ელენე (პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე); ჟვანია ლაშა (საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე).
ორგანიზაცია: საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო ; საბერძნეთის სასამართლო უწყება ; სატვირთო გემი "ნანა" .
საკვანძო სიტყვები: ქართველ მეზღვაურთა დატყვევება საბერძნეთში .
მარწუხებში. დენის ტარიფით მანიპულირება - უმოკლესი გზა სოლიდური ფინანსური მოგებისაკენ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 15 ნოემბერი. - N271. - გვ.A8[MFN: 1446 ]
ანოტაცია: იმპორტიორების მიერ საქართველოსთვის ელექტროენერგიის საიმპორტო ტარიფის გაზრდაზე
ორგანიზაცია: ეკონომიკური კორუფციის მონიტორინგის ცენტრი ; ენერგეტიკის სამინისტრო ; ელექროენერგეტიკის მარეგულირებელი ეროვნული კომისია .
საკვანძო სიტყვები: ელექტროენერგიის საიმპორტო ტარიფის გაზრდა .
მალხაზას დაბრუნება.(pico-pico) - ყოჩაღი კაჭკაჭი მალხაზა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 15 ნოემბერი. - N271. - გვ.B6[MFN: 1447 ]
ანოტაცია: გაზეთ "კავკასიონში" 1994 წელს დაბეჭდილი პუბლიცისტური ნოველა, მალხაზას ერთ-ერთი საბრძოლო თავგვდასავალი
ორგანიზაცია: გაზეთი "კავკასიონი" .
საკვანძო სიტყვები: მხატვრულ-პუბლიცისტური პერსონაჟი .
ცესკო-ს დაკომპლექტების მორიგი მოდელი, არასამთავრობო სექტორი და ხანძარი სასტუმროში // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 19 ნოემბერი. - N275. - გვ.A1[MFN: 1448 ]
ანოტაცია: საარჩევნო კოდექსში შესატანი ცვლილებების თაობაზე
პერსონალია: ბეჟაშვილი ლევან (იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე); გვარამია ნიკა (იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე); ბოკერია გიგა (დეპუტატი); დარჩიაშვილი დავით (ფონდის დირექტორი).
ორგანიზაცია: "ქორთიად მარიოტი" ; "ღია საზოგადოება-საქართველო" .
თემატიკა: ცვლილებები საარჩევნო კოდექსში .
საკვანძო სიტყვები: არჩევნები ; საარჩევნო კოდექსი ; ცვლილებები ; პარლამენტი ; საარჩევნო ადმინისტრაციების დაკომპლექტების წესი ; ხანძარი .