პერსონალია:  კალანდაძე ჟანი (გურიის გუბერნატორი).
საკვანძო სიტყვები:  ჩაის პლანტაციების ამოძირკვა.
ქართველი მეზღვაურები საბერძნეთის ტყვეობაში. ტრეფიკინგში ბრალდებულ ქართველ მეზღვაურთა სასამართლო პროცესი ხვალ გაიმართება // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 15 ნოემბერი. - N271. - გვ.A7[MFN: 1445]
ანოტაცია:  საბერძნეთში დატყვევებულ ქართველ მეზღვაურთა სასამართლო პროცესის შესახებ
პერსონალია:  თევდორაძე ელენე (პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე); ჟვანია ლაშა (საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე).
ორგანიზაცია:  საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო; საბერძნეთის სასამართლო უწყება; სატვირთო გემი "ნანა".
საკვანძო სიტყვები:  ქართველ მეზღვაურთა დატყვევება საბერძნეთში.
1. მარწუხებში. დენის ტარიფით მანიპულირება - უმოკლესი გზა სოლიდური ფინანსური მოგებისაკენ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 15 ნოემბერი. - N271. - გვ.A8[MFN: 1446]
ანოტაცია:  იმპორტიორების მიერ საქართველოსთვის ელექტროენერგიის საიმპორტო ტარიფის გაზრდაზე
ორგანიზაცია:  ეკონომიკური კორუფციის მონიტორინგის ცენტრი; ენერგეტიკის სამინისტრო; ელექროენერგეტიკის მარეგულირებელი ეროვნული კომისია.
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროენერგიის საიმპორტო ტარიფის გაზრდა.
1. მალხაზას დაბრუნება.(pico-pico) - ყოჩაღი კაჭკაჭი მალხაზა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 15 ნოემბერი. - N271. - გვ.B6[MFN: 1447]
ანოტაცია:  გაზეთ "კავკასიონში" 1994 წელს დაბეჭდილი პუბლიცისტური ნოველა, მალხაზას ერთ-ერთი საბრძოლო თავგვდასავალი
ორგანიზაცია:  გაზეთი "კავკასიონი".
საკვანძო სიტყვები:  მხატვრულ-პუბლიცისტური პერსონაჟი.
ცესკო-ს დაკომპლექტების მორიგი მოდელი, არასამთავრობო სექტორი და ხანძარი სასტუმროში // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 19 ნოემბერი. - N275. - გვ.A1[MFN: 1448]
ანოტაცია:  საარჩევნო კოდექსში შესატანი ცვლილებების თაობაზე
პერსონალია:  ბეჟაშვილი ლევან (იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე); გვარამია ნიკა (იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე); ბოკერია გიგა (დეპუტატი); დარჩიაშვილი დავით (ფონდის დირექტორი).
ორგანიზაცია:  "ქორთიად მარიოტი"; "ღია საზოგადოება-საქართველო".
თემატიკა:  ცვლილებები საარჩევნო კოდექსში.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები; საარჩევნო კოდექსი; ცვლილებები; პარლამენტი; საარჩევნო ადმინისტრაციების დაკომპლექტების წესი; ხანძარი.