ანოტაცია: დავით ბახტაძის კინოკარიერის შესახებ
პერსონალია: ბახტაძე დავით (კინომსახიობი); ჯოლი ანჯელინა (კინომსახიობი); ჰაგისი პოლ (კინორეჟისორი); ბეკმამბეტოვი თემურ (კინორეჟისორი); ბახტაძე დავით (აშშ).
თემატიკა: ქართველი კინომსახიობები .
საკვანძო სიტყვები: კინოხელოვნება ; ნომინაციები ; კინოკრიტიკა ; კინოგადაღებები .
გიორგი ბარათაშვილი "საზოგადოებრივი მაუწყებლის" დირექტორი აღარ არის // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 5 მარტი. - N3234 (41). - გვ.A1-2[MFN: 144729 ]
პერსონალია: ბარათაშვილი გიორგი (საზოგადოებრივი მაუწყებლის ყოფილი დირექტორი); ბერძენიშვილი ხათუნა ("საზოგადოებრივი მაუწყებლის" საინფორმაციო სამსახურის ყოფილი უფროსი); გახელაძე ლევან ("საზოგადოებრივი მაუწყებლის" სამეურვეო საბჭოს ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები: საინფორმაციო პოლიტიკა ; საკადრო საკითხები .
სააკაშვილი-ივანიშვილის შეხვედრის შეფასებები // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 5 მარტი. - N3234 (41). - გვ.A1.3[MFN: 144730 ]
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ძიძიგური ზვიად (დეპუტატი); ჯაფარიძე დათო (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: საკონსტიტუციო ცვლილებები ; მასმედია ; სასამართლო სისტემა .