ანოტაცია:  სოფელ ბარისახოს სკოლაში შუქია არაბულის პედაგოგიური მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  არაბული შუქია (პედაგოგი).
საკვანძო სიტყვები:  განათლება; სწავლების სტილისტიკა.
1. ევროპის მასშტაბით საქართველოს მაკდონალდსი საუკეთესოა // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 5 მარტი. - N3234 (41). - გვ.A2[MFN: 144733]
UDC:  640.432(479.22)
თემატიკა:  რესტორნები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ჯანსაღი პროდუქცია; საკვები; ხარისხი; სერვისი.
1. მეცხრე არხის გენერალური დირექტორი ტელეკომპანიის გაყიდვაზე ინფორმაციას უარყოფს // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 5 მარტი. - N3234 (41). - გვ.A2[MFN: 144734]
პერსონალია:  ელიაშვილი ლუბა ("მეცხრე არხის" გენერალური დირექტორი); ჩხარტიშვილი ვანო (ბიზნესმენი).
საკვანძო სიტყვები:  ბიზნესი; ლიზინგი; უძრავი ქონება; სამართალწარმოება.
1. გურასაშვილი, ავთანდილ
ხუთ რგოლში ორგზის ჩაწნული : როცა ქედა ინსბურგს გვახსენებს / ავთანდილ გურასაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 25 იანვარი. - N3207 (14). - გვ.40. - Weekend 26-31 იანვარი, 2013წ. N2 (115)[MFN: 144735]
ანოტაცია:  ავსტრიის ქალაქ - ინსბრუკის ისტორიული მიმოხილვა
საკვანძო სიტყვები:  ისტორიული გეოგრაფია; ტურიზმი; ქვეყნის ღირშესანიშნაობები; მოგზაურობები.
1. ახალი ქართული და უკრაინული პიესები ლონდონის "როიალ ქორთის" თეატრში // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 5 მარტი. - N3234 (41). - გვ.A6[MFN: 144736]
UDC:  82-2 + 792(=353.1)
პერსონალია:  ბუღაძე ლაშა (მწერალი, დრამატურგი).
თემატიკა:  ქართული დრამატურგია; თეატრი.
საკვანძო სიტყვები:  პიესები; სასცენო კითხვა.
წელს ზემოთ არავის ქალები : ნინო ბასილიას ახალი სპექტაკლი "დივანში" / ია ვეკუა // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 5 მარტი. - N3234 (41). - გვ.A6[MFN: 144737]
პერსონალია:  ბასილია ნინო (რეჟისორი); ახობაძე ნინო (ქორეოგრაფი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართული თეატრი; ავღანელი ქალები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14469 | 14470 | 14471 | 14472 | 14473 | 14474 | 14475 | 14476 | 14477 | 14478 | 14479 |  შემდეგი »  ბოლო »»