1. კონგრესის დოკუმენტი და შეფასებები // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 19 ივნისი. - N3304 (111). - გვ.A1,3[MFN: 153704]
ანოტაცია:  აშშ-სა და საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორული ურთიერთობათა მნიშვნელობაზე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ფანჯიკიძე მაია (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); ალასანია ირაკლი (საქართველოს თავდაცვის მინისტრი); ნორლანდი რიჩარდ (აშშ-ს ელჩი საქართველოში); ჰოლბრუკი რიჩარდ (ამერიკელი დიპლომატი).
საკვანძო სიტყვები:  დემოკრატიული პროგრესი.
1. ახმეტის მუნიციპალიტეტის შპს "თუშური ცხვრის ჯიშსაშენი"
ახმეტის მუნიციპალიტეტის შპს "თუშური ცხვრის ჯიშსაშენი" აცხადებს აუქციონს ობიექტების გაყიდვაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 28 მაისი. - N3288 (95). - გვ.B1[MFN: 153705]
1. თელავის მუნიციპალიტეტი
თელავის მუნიციპალიტეტი აცხადებს აუქციონს მუნიციპალიტეტის საკუთრებაში არსებულ ქონებაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 28 მაისი. - N3288 (95). - გვ.B2[MFN: 153706]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : მაცივრების შესყიდვაზე : N SPA130011636 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 28 მაისი. - N3288 (95). - გვ.B2[MFN: 153707]
1. სს "საქართველოს რკინიგზა"
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სახურავის შეკეთებისა და პროფილაქტიკური რემონტის შესყიდვაზე : N SPA130011552 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 28 მაისი. - N3288 (95). - გვ.B2[MFN: 153708]
1. შსს სპეციალური და საგანგებო ღონისძიებების ცენტრი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ელექტრომოწყობილობებისა და აპარატურის შესყიდვაზე : N SPA130011559 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 28 მაისი. - N3288 (95). - გვ.B2[MFN: 153709]
1. ვაკის რაიონის გამგეობა
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საინჟინრო მომსახურებების შესყიდვაზე : N SPA130011551 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 28 მაისი. - N3288 (95). - გვ.B2[MFN: 153710]
1. საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დავის სამინისტრო
საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო აცხადებს კონკურსს საუკეთესო სიმებიანი კვარტეტისა და საფორტეპიანო ტრიოს გამოსავლენად // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 16 აპრილი. - N3262 (69). - გვ.B1[MFN: 153711]
UDC:  06.063:78(479.22)
1. ნემსაძე, სოფო
ვენეციის ბიენალეზე საქართველოს პავილიონის გაიხსნა / სოფო ნემსაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 31 მაისი. - N3291 (98). - გვ.A1.5[MFN: 153712]