კონგრესის დოკუმენტი და შეფასებები // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 19 ივნისი. - N3304 (111). - გვ.A1,3[MFN: 153704 ]
ანოტაცია: აშშ-სა და საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორული ურთიერთობათა მნიშვნელობაზე
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ფანჯიკიძე მაია (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); ალასანია ირაკლი (საქართველოს თავდაცვის მინისტრი); ნორლანდი რიჩარდ (აშშ-ს ელჩი საქართველოში); ჰოლბრუკი რიჩარდ (ამერიკელი დიპლომატი).
საკვანძო სიტყვები: დემოკრატიული პროგრესი .
ახმეტის მუნიციპალიტეტის შპს "თუშური ცხვრის ჯიშსაშენი"
ახმეტის მუნიციპალიტეტის შპს "თუშური ცხვრის ჯიშსაშენი" აცხადებს აუქციონს ობიექტების გაყიდვაზე // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 28 მაისი. - N3288 (95). - გვ.B1[MFN: 153705 ]
თელავის მუნიციპალიტეტი
თელავის მუნიციპალიტეტი აცხადებს აუქციონს მუნიციპალიტეტის საკუთრებაში არსებულ ქონებაზე // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 28 მაისი. - N3288 (95). - გვ.B2[MFN: 153706 ]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : მაცივრების შესყიდვაზე : N SPA130011636 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 28 მაისი. - N3288 (95). - გვ.B2[MFN: 153707 ]
სს "საქართველოს რკინიგზა"
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სახურავის შეკეთებისა და პროფილაქტიკური რემონტის შესყიდვაზე : N SPA130011552 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 28 მაისი. - N3288 (95). - გვ.B2[MFN: 153708 ]
შსს სპეციალური და საგანგებო ღონისძიებების ცენტრი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ელექტრომოწყობილობებისა და აპარატურის შესყიდვაზე : N SPA130011559 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 28 მაისი. - N3288 (95). - გვ.B2[MFN: 153709 ]
ვაკის რაიონის გამგეობა
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საინჟინრო მომსახურებების შესყიდვაზე : N SPA130011551 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 28 მაისი. - N3288 (95). - გვ.B2[MFN: 153710 ]
საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დავის სამინისტრო
საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო აცხადებს კონკურსს საუკეთესო სიმებიანი კვარტეტისა და საფორტეპიანო ტრიოს გამოსავლენად // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 16 აპრილი. - N3262 (69). - გვ.B1[MFN: 153711 ]
UDC: 06.063:78(479.22)
ნემსაძე, სოფო
ვენეციის ბიენალეზე საქართველოს პავილიონის გაიხსნა / სოფო ნემსაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 31 მაისი. - N3291 (98). - გვ.A1.5[MFN: 153712 ]