ანოტაცია:  ქ. თბილისის მერიის კეთილმოწყობის საქალაქო სამსახური აცხადებს ღია ტენდერს საპარკო სკამების, საბავშვო მოედნების ატრიბუტების და მათი დამონტაჟების სახელმწიფო შესყიდვაზე
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 10 აგვისტო. - N179 (1331). - გვ.B4[MFN: 15450]
ანოტაცია:  საქართველოს შს სამინისტრო აცხადებს ტენდერს კვების პროდუქტების შესყიდვა და მომსახურებაზე
1. საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 10 აგვისტო. - N179 (1331). - გვ.B4[MFN: 15451]
ანოტაცია:  ღია ტენდერი საგარეო საქმეთა სამინისტროს ადმინისტრაციული შენობის წინა და გვერდითი ფასადების სარემონტო სამუშაოების სახელმწიფო შესყიდვაზე
შპს "საქართველოს რკინიგზა" აცხადებს ტენდერს სალიანდაგო ღორღის შესყიდვის შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 10 აგვისტო. - N179 (1331). - გვ.B3[MFN: 15452]
შპს "ფოთის საზღვაო ნავსადგური" აცხადებს კონკურსს მის ბალანსზე რიცხული არასაცხოვრებელი ფართის 5 წლის ვადით იჯარით გაცემის შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 10 აგვისტო. - N179 (1331). - გვ.B3[MFN: 15453]
შპს "ფოთის საზღვაო ნავსადგური" აცხადებს კონკურსს 112 კვმ მიწის ნაკვეთის სასყიდლიანო აღნაგობის უფლებით გაცემის შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 10 აგვისტო. - N179 (1331). - გვ.B2[MFN: 15454]
1. ქევანიშვილი, ეკა
ტურისტების რიცხვი იზრდება, ინვესტორების - ჯერ არა // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 14 სექტემბერი. - N202 (1354). - გვ.B1.4[MFN: 15455]
ანოტაცია:  სტატისტიკური მონაცემები
თემატიკა:  ტურიზმი; კურორტები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  103 კურორტი; შემოსული ტურისტები; შემოსავლები; ფასები.
შპს "საქართველოს რკინიგზა" აცხადებს ტენდერს ამწის შესყიდვის შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 10 აგვისტო. - N179 (1331). - გვ.B2[MFN: 15456]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1541 | 1542 | 1543 | 1544 | 1545 | 1546 | 1547 | 1548 | 1549 | 1550 | 1551 |  შემდეგი »  ბოლო »»