1. რეზო გიგინეიშვილი და ფილიპ ბონდარჩუკი // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 23 აგვისტო. - N188 (1340). - გვ.A5. - ინფორმაცია[MFN: 16063]
ანოტაცია:  რეზო გიგინეიშვილის ახალი ფილმი "სიცხე"
პერსონალია:  გიგინეიშვილი რეზო (რეჟისორი); ბონდარჩუკი ფილიპ (პროდიუსერი); ევგენიძე დათო (კომპოზიტორი).
შპს "საქართველოს რკინიგზა" აცხადებს ტენდერს ნოუთბუქების შესყიდვის შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 26 სექტემბერი. - N212 (1364). - გვ.C7[MFN: 16064]
საქართველოში კავშირგაბმულობის ბაზრის 35-40 პროცენტი ათვისებულია // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 23 აგვისტო. - N188 (1340). - გვ.A4[MFN: 16065]
საკვანძო სიტყვები:  მაგთი; ჯეოსელი; სტატისტიკა; მომხმარებელი; დსთ ქვეყნები.
1. საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს განცხადება ღია ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 26 სექტემბერი. - N212 (1364). - გვ.C7[MFN: 16066]
ანოტაცია:  დევნილთა ორგანიზებულად ჩასახლების ადგილებში შენობა-ნაგებობების სარემონტო-აღდგენითი სამუშაოების შესყიდვასთან დაკავშირებით
1. საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს სატენდერო კომისიის განცხადება ღია ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 26 სექტემბერი. - N212 (1364). - გვ.C7[MFN: 16067]
ანოტაცია:  გაგრისა და გალის რაიონების ორთოფოტოგეგმების დამზადების, ამ ტერიტორიაზე არსებული უძრავი ქონების აღრიცხვისა და გეომონაცემთა ბაზის ფორმირების სამუშაოების შესყიდვაზე
1. საჯარო სამართლის იურიდიული პირი, "საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებელი" აცხადებს კონკურსს თოქშოუს წამყვანის ვაკანტური თანამდებობის დასაკავებლად // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 26 სექტემბერი. - N212 (1364). - გვ.C8[MFN: 16068]
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 26 სექტემბერი. - N212 (1364). - გვ.C8[MFN: 16069]
ანოტაცია:  საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - დაცვის პოლიციის დეპარტამენტი აცხადებს ტენდერს საქონლის შესყიდვაზე
15 მილიონი აგრობიზნესის გასავითარებლად : ფერმერებმა ბიზნესგეგმები უნდა მოამზადონ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 23 აგვისტო. - N188 (1340). - გვ.A4[MFN: 16070]
ანოტაცია:  აგრობიზნესის განვითარების პროგრამის პროექტის პრეზენტაცია მცხეთაში
პერსონალია:  მაღლაფერიძე ვასილ (მცხეთა-თიანეთის რეგიონის რწმუნებული); ბისონი როდ (აგრობიზნესის განვითარების პროექტის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  აგრობიზნესი.
საკვანძო სიტყვები:  ათასწლეულის განვითარების კორპორაცია; საწარმოთა ხელშეწყობა; პროდუქცია; დაფინანსება.
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 26 სექტემბერი. - N212 (1364). - გვ.C8[MFN: 16071]
ანოტაცია:  საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - დაცვის პოლიციის დეპარტამენტი აცხადებს ტენდერს სხვადასხვა საქონლის შესყიდვაზე
1. კონკურსი // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 26 სექტემბერი. - N212 (1364). - გვ.C8[MFN: 16072]
ანოტაცია:  სახალხო დამცველის აპარატი აცხადებს კონკურსს სტაჟიორთა პოზიციის დასაკავებლად გამოძიებისა და მონიტორინგის დეპარტამენტში
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1603 | 1604 | 1605 | 1606 | 1607 | 1608 | 1609 | 1610 | 1611 | 1612 | 1613 |  შემდეგი »  ბოლო »»