საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს განცხადება ღია ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 26 სექტემბერი. - N212 (1364). - გვ.C7[MFN: 16066]
ანოტაცია: დევნილთა ორგანიზებულად ჩასახლების ადგილებში შენობა-ნაგებობების სარემონტო-აღდგენითი სამუშაოების შესყიდვასთან დაკავშირებით
საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს სატენდერო კომისიის განცხადება ღია ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 26 სექტემბერი. - N212 (1364). - გვ.C7[MFN: 16067]
ანოტაცია: გაგრისა და გალის რაიონების ორთოფოტოგეგმების დამზადების, ამ ტერიტორიაზე არსებული უძრავი ქონების აღრიცხვისა და გეომონაცემთა ბაზის ფორმირების სამუშაოების შესყიდვაზე
საჯარო სამართლის იურიდიული პირი, "საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებელი" აცხადებს კონკურსს თოქშოუს წამყვანის ვაკანტური თანამდებობის დასაკავებლად // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 26 სექტემბერი. - N212 (1364). - გვ.C8[MFN: 16068]
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 26 სექტემბერი. - N212 (1364). - გვ.C8[MFN: 16071]
ანოტაცია: საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - დაცვის პოლიციის დეპარტამენტი აცხადებს ტენდერს სხვადასხვა საქონლის შესყიდვაზე