დავხატეთ კვაჭი // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 3 ოქტომბერი. - N218 (1370). - გვ.A7[MFN: 16324 ]
ანოტაცია: კვაჭი კვაჭანტირაძის სახე ანიმაციურ ფილმში
პერსონალია: სიხარულიძე დავით (ანიმატორი); ჩაბრაძე ელენე (სცენარის ავტორი).
თემატიკა: ანიმაციური ფილმები .
საკვანძო სიტყვები: ფილმის შექმნა ; სცენარის გაკეთება ; გადამღები ჯგუფი .
გენერალური რეპეტიცია: დუდუ დადიანის თასი // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 3 ოქტომბერი. - N218 (1370). - გვ.A8[MFN: 16325 ]
ანოტაცია: საკალათბურთო მატჩი დუდუ დადიანის სახელობის თასზე
პერსონალია: ჭეიშვილი რეზო ; ჩერქეზიშვილი ნიკოლოზ (მწვრთნელები).
საკვანძო სიტყვები: საკალათბურთო მატჩი ; გუნდი "მაკაბი" და თსუ .
კახა კალაძე: "შევჩენკომ შეცდომა დაუშვა" // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 3 ოქტომბერი. - N218 (1370). - გვ.A8[MFN: 16326 ]
ანოტაცია: უკრაინელი ფეხბურთელი "ჩელსში" გადავიდა
პერსონალია: კალაძე კახა (საქართველოს ნაკრების ფეხბურთელი); შევჩენკო ანდრეი (უკრაინელი ფეხბურთელი).
საკვანძო სიტყვები: გუნდის დატოვება ; ჩატარებული მატჩი ; გატანილი გოლები .
ამოჩემებული აკრძალვების მორიგი სერია : რუსეთი საქართველოსთან სატრანსპორტო კავშირს წყვეტს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 3 ოქტომბერი. - N218 (1370). - გვ.B1-2[MFN: 16327 ]
ანოტაცია: რუსული მუქარა საქართველოს ბლოკადაში ვერ მოაქცევს
საკვანძო სიტყვები: საჰაერო მიმოსვლა ; კომპანიის ვალი ; სარკინიგზო მიმოსვლა ; ტვირთბრუნვა .
დობორჯგინიძე, თემურ
მოგების გადასახედზე შემოსავლებმა 48,7 მლნ ლარით მოიმატა / მასალა მოამზადა თინა შავაძემ // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 3 ოქტომბერი. - N218 (1370). - გვ.B1.4[MFN: 16328 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ თ. დობორჯგინიძესთან
პერსონალია: დობორჯგინიძე თემურ (საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგადასახადო დეპარტამენტის ადმინისტრირების სამმართველოს განყოფილების უფროსი).
თემატიკა: საქართველოს ეკონომიკა ; სალარო-აპარატები .
საკვანძო სიტყვები: საკონტროლო სალარო-აპარატები ; დაწესებული ჯარიმა ; მომხმარებელი ; ჯარიმის გადახდის ვადები ; ობიექტის დალუქვა ; საგადასახადო დაბეგვრა .
ლორთქიფანიძე, მერაბ
"ჯენერალ მოტორსი" და "რენო/ნისანი" მოლაპარაკებას გააგრძელებენ // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 3 ოქტომბერი. - N218 (1370). - გვ.B1.3[MFN: 16329 ]
ანოტაცია: ახალი მოდელების შექმნის შესახებ
ორგანიზაცია: "ჯენერალ მოტორსი" ; "რენო/ნისანი" .
თემატიკა: ბიზნესი ; უცხოელი ბიზნესმენები .
საკვანძო სიტყვები: საქმიანი მოლაპარაკება ; ავტოგიგანტები .
რუსეთი კიდევ ერთი ეკონომიკური სანქციით გვემუქრება : ვინ იზარალებს საბანკო გადარიცხვების შეზღუდვით ყველაზე მეტად? // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 3 ოქტომბერი. - N218 (1370). - გვ.B2[MFN: 16330 ]
ანოტაცია: თუ რუსეთის ხელისუფლება საფოსტო და საბანკო გადმორიცხვების სანქციას საქართველოს მიმართ მართლა აამოქმედებს, ეს საქართველოს ბანკების შემოსავლებს შეამცირებს
პერსონალია: ალექსიშვილი ალექსი (საქართველოს ფინანსთა მინისტრი); ცუცქირიძე გიორგი (საქართველოს ბანკების ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი).
თემატიკა: საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები ; ბიზნესი .
საკვანძო სიტყვები: ფულადი გზავნილები ; რუსული მუქარა ; რას ფიქრობენ რუსეთში ; ქართული საბანკო სექტორი .
შავაძე, თინა
ტურისტებს მთავრობა უფრო მომზადებული შეხვდა : მაისში ჩადებულმა უცხოურმა 17 ათასმა დოლარმა 100 ათასზე მეტი შემოსავალი მოუტანა ინვესტორს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 30 აგვისტო. - N191 (1343). - გვ.A1.4[MFN: 16331 ]
ანოტაცია: ტურისტული სეზონი აჭარაში
გეოგ.დასახელება: ბათუმი (გონიო ) (კვარიათი).
თემატიკა: აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა ; ტურიზმი .
საკვანძო სიტყვები: შავი ზღვა ; სანაპირო ზოლი ; ინფრასტრუქტურა ; სასტუმროები ; ბიზნესჯგუფი .
მაისურაძე, თეა
რეზოლუციის განხორციელება : კოფი ანანი მსოფლიოს ლიბან-ისრაელის კონფლიქტის მშვიდობიანი გადაჭრისაკენ მოუწოდებს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 30 აგვისტო. - N191 (1343). - გვ.A1.3[MFN: 16332 ]
პერსონალია: ანანი კოფი (გაეროს გენერალური მდივანი).
თემატიკა: ახლო აღმოსავლეთი ; პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: სამშვიდობო მისია ; სამხედრო კონტიგენტი ; საომარი მოქმედებები .
ნატროშვილი, ნინო
საქართველოში ათ დღეში რთველი დაიწყება : ღვინის ქარხნები მოსავლის მესამედს ჩაიბარებენ // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 30 აგვისტო. - N191 (1343). - გვ.A1.2[MFN: 16333 ]
პერსონალია: სვიმონიშვილი მიხო (სოფლის მეურნეობის მინისტრი); ნოღაიდელი ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); კობერიძე ლევან ("ქართული ღვინის მწარმოებელთა კავშირის" თავმჯდომარე).
თემატიკა: რთველი .
საკვანძო სიტყვები: ყურძნის მოსავალი ; გასაღების ბაზარი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1629 | 1630 | 1631 | 1632 | 1633 | 1634 | 1635 | 1636 | 1637 | 1638 | 1639 | შემდეგი » ბოლო »»