დავხატეთ კვაჭი // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 3 ოქტომბერი. - N218 (1370). - გვ.A7[MFN: 16324]
ანოტაცია:  კვაჭი კვაჭანტირაძის სახე ანიმაციურ ფილმში
პერსონალია:  სიხარულიძე დავით (ანიმატორი); ჩაბრაძე ელენე (სცენარის ავტორი).
თემატიკა:  ანიმაციური ფილმები.
საკვანძო სიტყვები:  ფილმის შექმნა; სცენარის გაკეთება; გადამღები ჯგუფი.
1. გენერალური რეპეტიცია: დუდუ დადიანის თასი // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 3 ოქტომბერი. - N218 (1370). - გვ.A8[MFN: 16325]
ანოტაცია:  საკალათბურთო მატჩი დუდუ დადიანის სახელობის თასზე
პერსონალია:  ჭეიშვილი რეზო; ჩერქეზიშვილი ნიკოლოზ (მწვრთნელები).
საკვანძო სიტყვები:  საკალათბურთო მატჩი; გუნდი "მაკაბი" და თსუ.
1. კახა კალაძე: "შევჩენკომ შეცდომა დაუშვა" // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 3 ოქტომბერი. - N218 (1370). - გვ.A8[MFN: 16326]
ანოტაცია:  უკრაინელი ფეხბურთელი "ჩელსში" გადავიდა
პერსონალია:  კალაძე კახა (საქართველოს ნაკრების ფეხბურთელი); შევჩენკო ანდრეი (უკრაინელი ფეხბურთელი).
საკვანძო სიტყვები:  გუნდის დატოვება; ჩატარებული მატჩი; გატანილი გოლები.
ამოჩემებული აკრძალვების მორიგი სერია : რუსეთი საქართველოსთან სატრანსპორტო კავშირს წყვეტს // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 3 ოქტომბერი. - N218 (1370). - გვ.B1-2[MFN: 16327]
ანოტაცია:  რუსული მუქარა საქართველოს ბლოკადაში ვერ მოაქცევს
საკვანძო სიტყვები:  საჰაერო მიმოსვლა; კომპანიის ვალი; სარკინიგზო მიმოსვლა; ტვირთბრუნვა.
1. დობორჯგინიძე, თემურ
მოგების გადასახედზე შემოსავლებმა 48,7 მლნ ლარით მოიმატა / მასალა მოამზადა თინა შავაძემ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 3 ოქტომბერი. - N218 (1370). - გვ.B1.4[MFN: 16328]
ანოტაცია:  ინტერვიუ თ. დობორჯგინიძესთან
პერსონალია:  დობორჯგინიძე თემურ (საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგადასახადო დეპარტამენტის ადმინისტრირების სამმართველოს განყოფილების უფროსი).
თემატიკა:  საქართველოს ეკონომიკა; სალარო-აპარატები.
საკვანძო სიტყვები:  საკონტროლო სალარო-აპარატები; დაწესებული ჯარიმა; მომხმარებელი; ჯარიმის გადახდის ვადები; ობიექტის დალუქვა; საგადასახადო დაბეგვრა.
"ჯენერალ მოტორსი" და "რენო/ნისანი" მოლაპარაკებას გააგრძელებენ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 3 ოქტომბერი. - N218 (1370). - გვ.B1.3[MFN: 16329]
ანოტაცია:  ახალი მოდელების შექმნის შესახებ
ორგანიზაცია:  "ჯენერალ მოტორსი"; "რენო/ნისანი".
თემატიკა:  ბიზნესი; უცხოელი ბიზნესმენები.
საკვანძო სიტყვები:  საქმიანი მოლაპარაკება; ავტოგიგანტები.
რუსეთი კიდევ ერთი ეკონომიკური სანქციით გვემუქრება : ვინ იზარალებს საბანკო გადარიცხვების შეზღუდვით ყველაზე მეტად? // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 3 ოქტომბერი. - N218 (1370). - გვ.B2[MFN: 16330]
ანოტაცია:  თუ რუსეთის ხელისუფლება საფოსტო და საბანკო გადმორიცხვების სანქციას საქართველოს მიმართ მართლა აამოქმედებს, ეს საქართველოს ბანკების შემოსავლებს შეამცირებს
პერსონალია:  ალექსიშვილი ალექსი (საქართველოს ფინანსთა მინისტრი); ცუცქირიძე გიორგი (საქართველოს ბანკების ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი).
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები; ბიზნესი.
საკვანძო სიტყვები:  ფულადი გზავნილები; რუსული მუქარა; რას ფიქრობენ რუსეთში; ქართული საბანკო სექტორი.
ტურისტებს მთავრობა უფრო მომზადებული შეხვდა : მაისში ჩადებულმა უცხოურმა 17 ათასმა დოლარმა 100 ათასზე მეტი შემოსავალი მოუტანა ინვესტორს // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 30 აგვისტო. - N191 (1343). - გვ.A1.4[MFN: 16331]
ანოტაცია:  ტურისტული სეზონი აჭარაში
გეოგ.დასახელება:  ბათუმი (გონიო) (კვარიათი).
თემატიკა:  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა; ტურიზმი.
საკვანძო სიტყვები:  შავი ზღვა; სანაპირო ზოლი; ინფრასტრუქტურა; სასტუმროები; ბიზნესჯგუფი.
1. მაისურაძე, თეა
რეზოლუციის განხორციელება : კოფი ანანი მსოფლიოს ლიბან-ისრაელის კონფლიქტის მშვიდობიანი გადაჭრისაკენ მოუწოდებს // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 30 აგვისტო. - N191 (1343). - გვ.A1.3[MFN: 16332]
პერსონალია:  ანანი კოფი (გაეროს გენერალური მდივანი).
თემატიკა:  ახლო აღმოსავლეთი; პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  სამშვიდობო მისია; სამხედრო კონტიგენტი; საომარი მოქმედებები.
საქართველოში ათ დღეში რთველი დაიწყება : ღვინის ქარხნები მოსავლის მესამედს ჩაიბარებენ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 30 აგვისტო. - N191 (1343). - გვ.A1.2[MFN: 16333]
პერსონალია:  სვიმონიშვილი მიხო (სოფლის მეურნეობის მინისტრი); ნოღაიდელი ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); კობერიძე ლევან ("ქართული ღვინის მწარმოებელთა კავშირის" თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ყურძნის მოსავალი; გასაღების ბაზარი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1629 | 1630 | 1631 | 1632 | 1633 | 1634 | 1635 | 1636 | 1637 | 1638 | 1639 |  შემდეგი »  ბოლო »»