ეკრანზეა ფინეთი : თბილისის კინოფესტივალი ხუთ ფინურ ფილმს წარმოადგენს / ია ვეკუა // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 26 ნოემბერი. - N3415 (222). - გვ.A5[MFN: 163429]
UDC:  791:7.079(479.22-25)
პერსონალია:  კოღუაშვილი ლევან (კინორეჟისორი); ჰოფმანი მაიკლ (კინოფესტივალის ჟიურის თავ-რე); ბერგროტი ცაიდა (კინორეჟისორი); კოტცივა პეტრი (კინორეჟისორი); ტეპეგოზი ერდემ (კინორეჟისორი); სააკიანი მარია (კინორეჟისორი); პალაორო ანდრეა (კინორეჟისორი); პანაიოტოპულო პენი (კინორეჟისორი); ჰასანოვი რუფატ (კინორეჟისორი); ადიგოზელი ელვინ (კინორეჟისორი); იონინასი იგნას (კინორეჟისორი); ბიკოვი იური (კინორეჟისორი); სადოვსკა მარია (კინორეჟისორი); ფერ გორბახი მარინა (კინორეჟისორი); მეჰმეტ ბაჰადირ ერი (კინორეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  საკონკურსო ფილმები; "შემთხვევითი პაემნები".
1. მიხეილ სააკაშვილი: თურქეთში მცხოვრები 10 000 ქართველი საქართველოს მოქალაქეობას მიიღებს // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 19 ოქტომბერი. - N3389 (196). - გვ.A2[MFN: 163430]
UDC:  342.573
თემატიკა:  მოქალაქეობა.
საკვანძო სიტყვები:  ისტორია; ქართველები უცხოეთში.
1. სკოლის გარეშე სასპორტო დაწესებულებების გაერთიანება
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საავტომობილო ტრანპორტის მომსახურებაზე : N SPA130018712 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 28 აგვისტო. - N3353 (160). - გვ.B3[MFN: 163431]
1. გარდაბნის მუნიციპალიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სამშენებლო სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA130018714 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 28 აგვისტო. - N3353 (160). - გვ.B3[MFN: 163432]
1. ქალაქ თბილისის რაიონის გამგეობა
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : დასასვენებელი პარკებისა და სპორტული მოედნების ტერიტორიების მოსამზადებელი სამუშაოები შესყიდვაზე : N SPA130018713 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 28 აგვისტო. - N3353 (160). - გვ.B3[MFN: 163433]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სამშენებლო უბნის მოსამზადებელი სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA130018715 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 28 აგვისტო. - N3353 (160). - გვ.B3[MFN: 163434]
1. ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სამშენებლო სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA130018707 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 28 აგვისტო. - N3353 (160). - გვ.B3[MFN: 163435]