მიხეილ სააკაშვილი: თურქეთში მცხოვრები 10 000 ქართველი საქართველოს მოქალაქეობას მიიღებს // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 19 ოქტომბერი. - N3389 (196). - გვ.A2[MFN: 163430]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საავტომობილო ტრანპორტის მომსახურებაზე : N SPA130018712 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 28 აგვისტო. - N3353 (160). - გვ.B3[MFN: 163431]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სამშენებლო სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA130018714 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 28 აგვისტო. - N3353 (160). - გვ.B3[MFN: 163432]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : დასასვენებელი პარკებისა და სპორტული მოედნების ტერიტორიების მოსამზადებელი სამუშაოები შესყიდვაზე : N SPA130018713 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 28 აგვისტო. - N3353 (160). - გვ.B3[MFN: 163433]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სამშენებლო უბნის მოსამზადებელი სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA130018715 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 28 აგვისტო. - N3353 (160). - გვ.B3[MFN: 163434]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სამშენებლო სამუშაოების შესყიდვაზე : N SPA130018707 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 28 აგვისტო. - N3353 (160). - გვ.B3[MFN: 163435]
ერგნეთში ინციდენტის პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში შეხვედრა გაიმართა // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 19 ოქტომბერი. - N3389 (196). - გვ.A2[MFN: 163437]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სათამაშო აპარატურის შესყიდვაზე : N SPA130018711 // 24 საათი. - თბილისი, 2013. - 28 აგვისტო. - N3353 (160). - გვ.B3[MFN: 163438]