არაჩვეულებრივი სიცოცხლე // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 19 ოქტომბერი. - N232 (1384). - გვ.A4[MFN: 16825]
ანოტაცია:  ანა პოლიტკოვსკაიას როლის შესახებ ჩეჩენი ხალხის ცხოვრებაში
პერსონალია:  პოლიტკოვსკაია ანა (რუსი ჟურნალისტი); ლოშკინა ტატიანა (ჩეჩენი ჟურნალისტი).
თემატიკა:  უცხოეთის ამბები; მასმედია.
საკვანძო სიტყვები:  ჩეჩენი ადამიანების უფლების დაცვა; პრობლემები; ჟურნალისტის დახმარება; გარდაცვლილის გახსენება.
1. ადიგა-ხაბლი, დიანა ცეი
ყარაჩაეთ-ჩერქეზეთის მცირერიცხოვანი უმცირესობა საკუთარი ინტერესების დაცვას ცდილობს // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 19 ოქტომბერი. - N232 (1384). - გვ.A4[MFN: 16826]
თემატიკა:  უცხოეთის ამბები; პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  მცირერიცხოვანი ერი; ნოღაელების მოთხოვნები; ავტონომია; ჩერქეზების გაღიზიანება; კულტურული მემკვიდრეობა და ტრადიციები.
1. განცხადება ღია ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 19 ოქტომბერი. - N232 (1384). - გვ.A5[MFN: 16827]
ანოტაცია:  საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საერთო სასამართლოების დეპარტამენტი აცხადებს ტენდერს საერთო სასამართლოებში ფარდა-ჟალუზების შესყიდვაზე
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 19 ოქტომბერი. - N232 (1384). - გვ.A5[MFN: 16828]
ანოტაცია:  "ასოციაცია ატუ" აცხადებს ტენდერს მდინარე ნატანებზე ნაპირსამაგრი ნაგებობის შესასრულებლად
1. ბრიტანეთის საბჭო აცხადებს კონკურსს შემდეგ სასწავლო პროგრამებზე ბრიტანეთში 2007-08 სასწავლო წლისათვის // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 19 ოქტომბერი. - N232 (1384). - გვ.A5[MFN: 16829]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1678 | 1679 | 1680 | 1681 | 1682 | 1683 | 1684 | 1685 | 1686 | 1687 | 1688 |  შემდეგი »  ბოლო »»