სომხეთი: პოლიტიკა ქალების გარეშე // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N240 (1392). - გვ.A5[MFN: 17177 ]
ანოტაცია: სომეხი ქალების ქვეყნის პოლიტიკურ ცხოვრებაში ჩართვა
თემატიკა: სომხეთი ; პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: სომხეთის პარლამენტი ; პოლიტიკური ცხოვრება ; პოლიტიკური პარტიები ; საარჩევნო სიები .
მოგონებები გალერეა TMS-ში : ზაალ ქიქოძის თავგადასავლებით სავსე ცხოვრება // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N240 (1392). - გვ.A8[MFN: 17178 ]
პერსონალია: ქიქოძე ზაალ (ფოტოხელოვანი).
თემატიკა: ქართველი ფოტოხელოვანები ; ფოტოგამოფენები .
საკვანძო სიტყვები: გამოფენა ; შემოქმედება .
ბუღაძე, გია
ამერიკის შეერთებული შტატების სრულუფლებიან და საგანგებო ელჩს საქართველოში, მის აღმატებულებას ჯონ ტეფტს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 30 ოქტომბერი. - N241 (1383). - გვ.A8[MFN: 17179 ]
ანოტაცია: საგანგებო წერილი
პერსონალია: ბუღაძე გია ; გუგუშვილი გია (მხატვრები); ლეჟავა სამსონ ; ხოშტარია დავით (ხელოვნებათმცოდნეები); ჭეიშვილი გიორგი (ფსიქიატრი).
შესუსტებულმა საქართველომ რუსები გააჯეჯილა // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 30 ოქტომბერი. - N241 (1383). - გვ.A8[MFN: 17180 ]
ანოტაცია: საქართველოს ძიუდოისტთა ნაკრების გამარჯვებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ხაბარელი შოთა (ძიუდოისტთა ნაკრების მწვრთნელი).
თემატიკა: საორტი ; ძიუდო .
საკვანძო სიტყვები: ევროპის ჩემპიონატი ; მესამე ადგილის მოპოვება .
პრეზენტაცია სამი თვის დაგვიანებით : ოპერის თეატრის ორკესტრს ბედნიერი მომავალი ემუქრება // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N240 (1392). - გვ.A8[MFN: 17181 ]
პერსონალია: აზმაიფარაშვილი ზაზა (დირიჟორი); ნეჩაევი დიმიტრი (მოსკოვის დიდი თეატრის სოლისტი); საყვარელიძე დავით (ოპერის თეატრის დირექტორი).
თემატიკა: ზაქარია ფალიაშვილის სახელობის თბილისის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო აკადემიური თეატრი .
საკვანძო სიტყვები: დალჰალას ფესტივალი ; საოპერო დასი ; გასტროლები .
864 მილიონი ლარის დაფარვის სქემა გამოჩნდა : პარლამენტში მთავრობის პროექტი დაიწუნეს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 30 ოქტომბერი. - N241 (1383). - გვ.B1-2[MFN: 17182 ]
ანოტაცია: ენერგეტიკის სფეროში დავალიანების გაზრდასთან დაკავშირებით
პერსონალია: გოცირიძე ლაშა (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე); იაშვილი ირაკლი (დეპუტატი).
თემატიკა: საქართველოს ეკონომიკა .
საკვანძო სიტყვები: ენერგეტიკის სექტორი ; ვალის გადახდა ; სახელმწიფოს კუთვნილი ქონება ; საშინაო ვალი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1714 | 1715 | 1716 | 1717 | 1718 | 1719 | 1720 | 1721 | 1722 | 1723 | 1724 | შემდეგი » ბოლო »»