სომხეთი: პოლიტიკა ქალების გარეშე // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N240 (1392). - გვ.A5[MFN: 17177]
ანოტაცია:  სომეხი ქალების ქვეყნის პოლიტიკურ ცხოვრებაში ჩართვა
თემატიკა:  სომხეთი; პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  სომხეთის პარლამენტი; პოლიტიკური ცხოვრება; პოლიტიკური პარტიები; საარჩევნო სიები.
მოგონებები გალერეა TMS-ში : ზაალ ქიქოძის თავგადასავლებით სავსე ცხოვრება // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N240 (1392). - გვ.A8[MFN: 17178]
პერსონალია:  ქიქოძე ზაალ (ფოტოხელოვანი).
თემატიკა:  ქართველი ფოტოხელოვანები; ფოტოგამოფენები.
საკვანძო სიტყვები:  გამოფენა; შემოქმედება.
1. ბუღაძე, გია
ამერიკის შეერთებული შტატების სრულუფლებიან და საგანგებო ელჩს საქართველოში, მის აღმატებულებას ჯონ ტეფტს // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 30 ოქტომბერი. - N241 (1383). - გვ.A8[MFN: 17179]
ანოტაცია:  საგანგებო წერილი
პერსონალია:  ბუღაძე გია; გუგუშვილი გია (მხატვრები); ლეჟავა სამსონ; ხოშტარია დავით (ხელოვნებათმცოდნეები); ჭეიშვილი გიორგი (ფსიქიატრი).
შესუსტებულმა საქართველომ რუსები გააჯეჯილა // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 30 ოქტომბერი. - N241 (1383). - გვ.A8[MFN: 17180]
ანოტაცია:  საქართველოს ძიუდოისტთა ნაკრების გამარჯვებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ხაბარელი შოთა (ძიუდოისტთა ნაკრების მწვრთნელი).
თემატიკა:  საორტი; ძიუდო.
საკვანძო სიტყვები:  ევროპის ჩემპიონატი; მესამე ადგილის მოპოვება.
პრეზენტაცია სამი თვის დაგვიანებით : ოპერის თეატრის ორკესტრს ბედნიერი მომავალი ემუქრება // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N240 (1392). - გვ.A8[MFN: 17181]
პერსონალია:  აზმაიფარაშვილი ზაზა (დირიჟორი); ნეჩაევი დიმიტრი (მოსკოვის დიდი თეატრის სოლისტი); საყვარელიძე დავით (ოპერის თეატრის დირექტორი).
თემატიკა:  ზაქარია ფალიაშვილის სახელობის თბილისის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო აკადემიური თეატრი.
საკვანძო სიტყვები:  დალჰალას ფესტივალი; საოპერო დასი; გასტროლები.
864 მილიონი ლარის დაფარვის სქემა გამოჩნდა : პარლამენტში მთავრობის პროექტი დაიწუნეს // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 30 ოქტომბერი. - N241 (1383). - გვ.B1-2[MFN: 17182]
ანოტაცია:  ენერგეტიკის სფეროში დავალიანების გაზრდასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  გოცირიძე ლაშა (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე); იაშვილი ირაკლი (დეპუტატი).
საკვანძო სიტყვები:  ენერგეტიკის სექტორი; ვალის გადახდა; სახელმწიფოს კუთვნილი ქონება; საშინაო ვალი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1714 | 1715 | 1716 | 1717 | 1718 | 1719 | 1720 | 1721 | 1722 | 1723 | 1724 |  შემდეგი »  ბოლო »»