სად შევინახოთ ფული? // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 31 ოქტომბერი. - N242 (1394). - გვ.B1-2[MFN: 17241 ]
ანოტაცია: საუბრობს ნ. მასურაშვილი
პერსონალია: მასურაშვილი ნინო ("თიბისი ბანკის" ვიცე-პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: სტანდარტული ვადიანი ანაბარი ; ვისთვის არის ; ყველაზე მოქნილი ანაბარი ; საჩუქარი ქალბატონებს ; საჩუქარი ავტომფლობელებს .
საქართველო ევროპის საბჭოს განვითარების ბანკში // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 31 ოქტომბერი. - N242 (1394). - გვ.B2. - ინფორმაცია[MFN: 17242 ]
თემატიკა: ბიზნესი ; საქართველოს ეკონომიკა .
საკვანძო სიტყვები: რეფორმა ; გაწევრიანება ; შიდასახელმწიფოებრივი პროცედურები .
ინფორმაცია : რუსეთის ბლოკადა საქართველოს ბიუჯეტს სერიოზულ დანაკარგებს მოუტანს : ეკონომიკის სამინისტრომ საპრივატიზაციოდ 7 ობიექტი გამოიტანა : პარლამენტში ბიუჯეტის განხილვა 20-21 ნოემბერს დაიწყება // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 31 ოქტომბერი. - N242 (1394). - გვ.B2[MFN: 17243 ]
პერსონალია: ნარმანია დავით (ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაციის ხელმძღვანელი); კოვზანაძე ირაკლი (საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია: ეკონომიკის სამინისტრო .
თემატიკა: პრივატიზაცია საქართველოში ; საქართველოს ეკონომიკა ; საქართველოს ბიუჯეტი .
საკვანძო სიტყვები: სატრანსპორტო მიმოსვლა რუსეთთან ; ობიექტების გასხვისება ; ბიუჯეტის კანონპროექტი .
ჯი ეიჩ ენი
ინფორმაცია : ქართული ბიზნესის განვითარებას ყველა საბაჟო გადასახადის განულება სჭირდება : ცხრა თვეში "საქართველოს რკინიგზით" 2 მლნ 908 ათასი მგზავრია გადაყვანილი // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 31 ოქტომბერი. - N242 (1394). - გვ.B2[MFN: 17244 ]
საკვანძო სიტყვები: საბაჟო ტარიფი ; საბაჟო კოდექსი ; შემოსავლები .
რისთვის გვჭირდება სომელიეს რჩევა : ღვინის მთავარი კონსულტანტის პროფესია მოდური ხდება // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 31 ოქტომბერი. - N242 (1394). - გვ.B3[MFN: 17245 ]
ანოტაცია: ქართული ღვინის ღირსების შესახებ
პერსონალია: სურგულაძე მაგდა (რესტორან "ქალაქურის" სომელიე); ხეცურიანი შალვა (მარან "ხეცურიანის" დამფუძნებელი).
თემატიკა: ალკოჰოლიანი სასმელები ; ბიზნესი .
საკვანძო სიტყვები: ასოციაციის მუშაობა ; ქართული ღვინო ; მეღვინეობის ტრადიციები .