სად შევინახოთ ფული? // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 31 ოქტომბერი. - N242 (1394). - გვ.B1-2[MFN: 17241]
ანოტაცია:  საუბრობს ნ. მასურაშვილი
პერსონალია:  მასურაშვილი ნინო ("თიბისი ბანკის" ვიცე-პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  სტანდარტული ვადიანი ანაბარი; ვისთვის არის; ყველაზე მოქნილი ანაბარი; საჩუქარი ქალბატონებს; საჩუქარი ავტომფლობელებს.
საქართველო ევროპის საბჭოს განვითარების ბანკში // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 31 ოქტომბერი. - N242 (1394). - გვ.B2. - ინფორმაცია[MFN: 17242]
თემატიკა:  ბიზნესი; საქართველოს ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები:  რეფორმა; გაწევრიანება; შიდასახელმწიფოებრივი პროცედურები.
ინფორმაცია : რუსეთის ბლოკადა საქართველოს ბიუჯეტს სერიოზულ დანაკარგებს მოუტანს : ეკონომიკის სამინისტრომ საპრივატიზაციოდ 7 ობიექტი გამოიტანა : პარლამენტში ბიუჯეტის განხილვა 20-21 ნოემბერს დაიწყება // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 31 ოქტომბერი. - N242 (1394). - გვ.B2[MFN: 17243]
პერსონალია:  ნარმანია დავით (ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაციის ხელმძღვანელი); კოვზანაძე ირაკლი (საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია:  ეკონომიკის სამინისტრო.
თემატიკა:  პრივატიზაცია საქართველოში; საქართველოს ეკონომიკა; საქართველოს ბიუჯეტი.
საკვანძო სიტყვები:  სატრანსპორტო მიმოსვლა რუსეთთან; ობიექტების გასხვისება; ბიუჯეტის კანონპროექტი.
1. ჯი ეიჩ ენი
ინფორმაცია : ქართული ბიზნესის განვითარებას ყველა საბაჟო გადასახადის განულება სჭირდება : ცხრა თვეში "საქართველოს რკინიგზით" 2 მლნ 908 ათასი მგზავრია გადაყვანილი // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 31 ოქტომბერი. - N242 (1394). - გვ.B2[MFN: 17244]
საკვანძო სიტყვები:  საბაჟო ტარიფი; საბაჟო კოდექსი; შემოსავლები.
რისთვის გვჭირდება სომელიეს რჩევა : ღვინის მთავარი კონსულტანტის პროფესია მოდური ხდება // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 31 ოქტომბერი. - N242 (1394). - გვ.B3[MFN: 17245]
ანოტაცია:  ქართული ღვინის ღირსების შესახებ
პერსონალია:  სურგულაძე მაგდა (რესტორან "ქალაქურის" სომელიე); ხეცურიანი შალვა (მარან "ხეცურიანის" დამფუძნებელი).
თემატიკა:  ალკოჰოლიანი სასმელები; ბიზნესი.
საკვანძო სიტყვები:  ასოციაციის მუშაობა; ქართული ღვინო; მეღვინეობის ტრადიციები.