დაზვერვის შეფები "ფრონტის" წინა ხაზზე : ნუგზარ საჯაიას სიკვდილის საიდუმლო // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 9 იანვარი. - N6 (555). - გვ.B6[MFN: 174858 ]
ანოტაცია: ჯაშუშობის საიდუმლოზე
პერსონალია: საჯაია ნუგზარ (უშიშროების საბჭოს მდივანი); ტრიფე ქრისტიან (გერმანიის ტელევიზია "დოიჩე ველეს" პოლიტიკური გადაცემების ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკა ; სპეცსამსახურები ; დაზვერვა .
მტრედები დაზვერვის სამსახურში // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 9 იანვარი. - N6 (555). - გვ.B6[MFN: 174859 ]
პერსონალია: ფროსტი მაიკლ (კანადელი მზვერავი).
თემატიკა: დაზვერვა .
საკვანძო სიტყვები: ფრინველები ; ფოსტა ; უშიშროება .
რუცკოი, როგორც თანამედროვე რუსეთის სახე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 9 იანვარი. - N6 (555). - გვ.B6[MFN: 174860 ]
UDC: 351.746.1(470)
ანოტაცია: საშა რუცკოის შესახებ
პერსონალია: რუცკოი საშა (რუსეთის ყოფილი ვიცე-პრეზიდენტი, ოფიცერი); კარაულოვი ანდრეი (რუსი ჟურნალისტი).
თემატიკა: რუსი ჯაშუშები .
საკვანძო სიტყვები: რუსი პოლიტიკური მოღვაწეები ; დაზვერვა ; რუსული სპეცსამსახურები .
მჭედლიძე, ლელა
28 მარტი და ერთიანი სია / ლელა მჭედლიძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 10 იანვარი. - N7 (556). - გვ.A1-2[MFN: 174861 ]
ანოტაცია: საპარლამენტო არჩევნების დანიშვნის ვადასთან დაკავშირებულ გადაწყვეტილებაზე
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); პაუელი კოლინ (აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი).
საკვანძო სიტყვები: საშინაო პოლიტიკა .
ასათიანი, თამარ
"ერთპარტიული პარლამენტი ქვეყანას არ სჭირდება" : ასეთია არასამთავრობოთა პოზიცია / თამარ ასათიანი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 10 იანვარი. - N7 (556). - გვ.A1-2[MFN: 174862 ]
ანოტაცია: პოლიტიკურ მოღვაწეთა კომენტარები საპარლამენტო არჩევნების თარიღის დანიშნვაზე
პერსონალია: ხმალაძე ვახტანგ (პოლიტიკური მოღვაწე); ქუცნაშვილი ზაქარია (პოლიტიკური მოღვაწე); ხიდაშელი თინა ("ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" წარმომადგენენი); ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელი).
საკვანძო სიტყვები: საშინაო პოლიტიკა ; არასამთავრობო ორგანიზაციები ; სამართალი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 17482 | 17483 | 17484 | 17485 | 17486 | 17487 | 17488 | 17489 | 17490 | 17491 | 17492 | შემდეგი » ბოლო »»