ანოტაცია: ბეწვის გამოყენება სამოდელო ბიზნესში
პერსონალია: კემპბელი ნაომი (მოდელი); მაკარტნი სტელა (დიზაინერი).
საკვანძო სიტყვები: სტილი ; დიზაინი .
კოტე.GE : ცხარე ცრემლდადენილები...; მის საქართველო - ირინა ონაშვილი...; პრაღა გვეშველება; ტყავისტუფლება თავისუფლება; გაეროს ეგიდით ფულები შეგიდით...; შევიცვალეთ კრიშა...; დაბადებულნი მინდიათ...; ღამით ვარსკვლავებით დროა მოჭედილი...; ხალხი არის ძირითადად მშიშრები...; თქვენ მითხარით ფული როგორ ვიშოვო...; ვინმესთან რომ რამის მივალ სათხოვრად...; საყვარელო მკითხველო...; ლექსები ჩემი ჰობია...; მართალია ტაიტიზე აკულებია...; თავისუფლებაა გააზრებული აუცილებლობა...; საცოტაობა; ის არ იქნება ურია...; მომავალია ნათელი...; ჯერაც გადაუწყვეტელი...; ვაშინგტონიც ჩავა გმირი...; სიროსში შევძვერით...; გზად წერტილებმა თუ მოკლეს...; მე როგორ მოვალ ღამის შოუში... : ლექსები / კოტე ყუბანეიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 2 მარტი. - N51 (600). - გვ.B3[MFN: 175090 ]
ვაი, ბაზრის დირექტორებს / თამარ დვალი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 14 იანვარი. - N10 (559). - გვ.A6[MFN: 175091 ]
UDC: 339.1(479.22)
ანოტაცია: თბილისის ბაზრის მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებულ ანტისანიტარიაზე
პერსონალია: ბეგაშვილი ზაზა (თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე); შენგელია კახა (თბილისის საკრებულოს ვიცე-პრემიერი); ოთიურიძე შოთა (ნავთლუღის ბაზრის დირექტორი); გიორგობიანი ირაკლი (სანიტარული ზედამხედველობის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა: თბილისის ბაზარი ; გარევაჭრობა .
საკვანძო სიტყვები: ვაჭრობა ; სანიტარია .
პოლიტიკური პლურალიზმის გადასარჩენად : ცესკო-მ პოლიტიკური ბლოკების რეგისტრაცია ოთხი დღით გააგრძელა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 12 თებერვალი. - N35 (584). - გვ.A1-2[MFN: 175097 ]
ფოტოები: ზურაბ ჭიაბერაშვილი
პერსონალია: ჭიაბერაშვილი ზურაბ (ცესკო-ს თავმჯდომარე); ნიაური ბადრი ("ლეიბორისტული პარტიის" წევრი); ჭყონია ნოდარ (პოლიტიკოსი); ჩახნაშვილი გიორგი (პოლიტიკოსი).
ერაყი - აფეთქებები და სტრესები / ვერიკო თევზაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 3 მარტი. - N52 (601). - გვ.A1.3[MFN: 175098 ]
ანოტაცია: ქართველი სამხედროების ერაყის ომში მონაწილეობაზე
პერსონალია: კაზალიშვილი ბესიკ (ვიცე-პოლკოვნიკი); შავგულიძე გოჩა (ოფიცერი); ჯანელიძე გიორგი (ქუთაისის 21-ბრიგადის წარმომადგენელი); გოგუაძე ლევან (კოჯრის სამედიცინო სამსახურის უფროსი, ექიმი).
საკვანძო სიტყვები: სამხედრო საქმე ; ერაყის ომი ; ქართველი სამხედროები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 17505 | 17506 | 17507 | 17508 | 17509 | 17510 | 17511 | 17512 | 17513 | 17514 | 17515 | შემდეგი » ბოლო »»