ფოტოები: ვალერი კლიჩკო, ვიტალი კლიჩკო
ანოტაცია: ძმები ვალერი და ვიტალი კლიჩკოების შესახებ
პერსონალია: კლიჩკო ვიტალი (უკრაინელი მოკრივე); კლიჩკო ვლადიმირ (უკრაინელი მოკრივე).
ოპოზიციონერთა გასაჭირი რომელსაც მალავენ / თამარ მჭედლიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 3 მარტი. - N52 (601). - გვ.A1.3[MFN: 175095 ]
ანოტაცია: ოპოზიციური პარტიების შესახებ
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ასათიანი აკაკი (პოლიტიკოსი); საგანელიძე დავით (პოლიტიკოსი); ქუცნაშვილი ზაქარია .
საკვანძო სიტყვები: ოპოზიცია ; საპარლამენტო არჩევნები .
"სანტე კლაუსის" საშობაო მოგზაურობა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 14 იანვარი. - N10 (559). - გვ.A6[MFN: 175096 ]
UDC: 394.262.5 + 37.018.324](479.22-25)
ანოტაცია: დიღმის ბავშვთა სახლისთვის კომპანია "სანტეს" სიურპრიზი
თემატიკა: ახალი წელი ; ბავშვთა სახლები .
საკვანძო სიტყვები: კერძო კომპანიები ; ბიზნესი ; სახალხო დღესასწაულები .
პოლიტიკური პლურალიზმის გადასარჩენად : ცესკო-მ პოლიტიკური ბლოკების რეგისტრაცია ოთხი დღით გააგრძელა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 12 თებერვალი. - N35 (584). - გვ.A1-2[MFN: 175097 ]
UDC: 324(479.22) + 329(479.22)
ფოტოები: ზურაბ ჭიაბერაშვილი
პერსონალია: ჭიაბერაშვილი ზურაბ (ცესკო-ს თავმჯდომარე); ნიაური ბადრი ("ლეიბორისტული პარტიის" წევრი); ჭყონია ნოდარ (პოლიტიკოსი); ჩახნაშვილი გიორგი (პოლიტიკოსი).
ერაყი - აფეთქებები და სტრესები / ვერიკო თევზაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 3 მარტი. - N52 (601). - გვ.A1.3[MFN: 175098 ]
ანოტაცია: ქართველი სამხედროების ერაყის ომში მონაწილეობაზე
პერსონალია: კაზალიშვილი ბესიკ (ვიცე-პოლკოვნიკი); შავგულიძე გოჩა (ოფიცერი); ჯანელიძე გიორგი (ქუთაისის 21-ბრიგადის წარმომადგენელი); გოგუაძე ლევან (კოჯრის სამედიცინო სამსახურის უფროსი, ექიმი).
საკვანძო სიტყვები: სამხედრო საქმე ; ერაყის ომი ; ქართველი სამხედროები .
სიყვარული ჩემია, სიცოცხლე კი ჩემი / თამარ დვალი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 14 იანვარი. - N10 (559). - გვ.A6[MFN: 175099 ]
UDC: 376.564(479.22)
ანოტაცია: მზრუნველობა მოკლებულ ბავშვთა მხარდასაჭერი საქველმოქმედო კონცერტი
პერსონალია: ვაჩეიშვილი ირმა (ქალთა საქველმოქმედო კავშირ "დედის კალთის" პრეზიდენტი); პავლიაშვილი დავით (ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის საქალაქო სამსახურის უფროსი).
თემატიკა: უპატრონო და მიუსაფარი ბავშვები .
საკვანძო სიტყვები: ქველმოქმედება ; ფინანსები ; ჯანდაცვა .
"საქართველოს რკინიგზამ" ტარიფები გაზარდა : როგორი იქნება საერთაშორისო ექსპედიტორების რეაქცია? / დიანა ჩაჩუა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 12 თებერვალი. - N35 (584). - გვ.A1.4[MFN: 175100 ]
UDC: 656.2(479.22)
პერსონალია: ვარშალომიძე ლევან ("საქართველოს რკინიგზის" გენერალური დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: ეკონომიკა ; საერთაშორისო ურთიერთობები ; გადასახადები .
მიხეილ სააკაშვილი და ვლადიმირ პუტინი დამეგობრდნენ : და თხილამურებით გაუდგნენ გზას / სოფო ბუკია // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 12 თებერვალი. - N35 (584). - გვ.A1.3[MFN: 175101 ]