UDC:  328.13 + 343(479.22)
ფოტოები:  უვე შრამი; გიორგი ბარამიძე
ანოტაცია:  ვახტანგ ჩხეიძის საქმის სამართალწარმოებასა და საქართველოში უვე შრამის ვიზიტის დეტალებზე
პერსონალია:  შრამი უვე (გერმანიის ელჩი საქართველოში); ბარამიძე გიორგი (საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი); ჩხეიძე ვახტანგ (ს\ს "მადნეულის" გენერალური დირექტორის მოადგილე).
თემატიკა:  შინაგან საქმეთა სამინისტრო; სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  მაღალჩინოსნები; დანაშაული; პოლიცია; რადიომიმღებები; პოლიციის აღჭურვილობა.
პარტიზანები იარაღს დებენ / ხათუნა ჯანგირაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 12 თებერვალი. - N35 (584). - გვ.A7[MFN: 175137]
UDC:  343.326
ანოტაცია:  პარტიზანული მოძრაობა "ტყის ძმების" წევრების მიერ სამართალდამცველებისათვის იარარის გადაცემის ფაქტთან დაკავშირებით
პერსონალია:  შენგელია დავით (პარტიზანული მოძრაობა "ტყის ძმების" ლიდერი).
თემატიკა:  შეიარაღებული დაჯგუფებები.
საკვანძო სიტყვები:  სეპარატიზმი; პოლიცია; სპეცოპერაციები.
1. რუხაძე, ზვიად
კუბოებით კახელი პოლიციელების დამტერორებელი დააკავეს / ზვიად რუხაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 12 თებერვალი. - N35 (584). - გვ.A7[MFN: 175138]
ანოტაცია:  კრიმინალური სამყაროს წევრის, ავთანდილ მანგოშვილის მეტსახელად "ქაქუცას" დაკავებაზე
პერსონალია:  მანგოშვილი ავთანდილ.
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული; კრიმინალი.
ქუთაისელ სამართალდამცველთა პირველი კორუფციული "ნადავლი" / ბექა სისაური // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 12 თებერვალი. - N35 (584). - გვ.A7[MFN: 175139]
ანოტაცია:  თანხების უკანონოდ გაფლანგვის ბრალდებით, ოლეგ სვინტრაძის დაკავების ფაქტზე
პერსონალია:  სვინტრაძე ოლეგ (ს/ს "კოლხური აბრეშუმის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე).
1. აბრაამი
მიტროპოლიტი აბრაამი: დაბრუნება ევროპულ სახლში : ინტერვიუ / მიტროპოლიტი აბრაამი ; ესაუბრა ნოდარ ლადარია // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 12 თებერვალი. - N35 (584). - გვ.B1[MFN: 175140]
UDC:  27(479.22) + 325.2(=353.1)