ფოტოები:  პაველ ფელგენგაუერი; არჩილ გეგეშიძე
ანოტაცია:  მიხეილ სააკაშვილისა და ვლადიმირ პუტინის შეხვედრის დეტალებზე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი); ფელგენგაუერი პაველ (ანალიტიკოსი); გეგეშიძე არჩილ (ექსპერტი).
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო ბაზები; ოკუპირებული ტერიტორიები; ენერგეტიკა; საზღვრის დაცვა.
შემოდგომაზე რუსეთის პრეზიდენტი თბილისს ეწვევა : სააკაშვილი ასლან აბაშიძესაც იგივეს ურჩევს, ოღონდ - უფრო ადრე / ვერიკო თევზაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 13 თებერვალი. - N36 (585). - გვ.A1-2[MFN: 175315]
ანოტაცია:  მიხეილ სააკაშვილის კომენტარები, რუსეთში ვიზიტთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაური); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  დევნილები; სატრანსპორტო კავშირების აღდგენა; საპარლამენტო არჩევნები; პოლიტიკა; საერთაშორისო ურთიერთობები.
საკადრო ცვლილებების მეორე ეტაპი შინაგან საქმეთა სამინისტროში / თამარ კაციტაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 11 მარტი. - N59 (608). - გვ.A1.7[MFN: 175316]
UDC:  342.518 + 331(479.22)
პერსონალია:  ბარამიძე გიორგი (შინაგან საქმეთა მინისტრი); ქარქაშაძე გურამ (შინაგან საქმეთა მინისტრის ყოფილი მოადგილე); კლდიაშვილი ირაკლი (შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე); განუგრავა ირაკლი (საგამოძიებო დეპარტამენტის ყოფილი თავმჯდომარე).
თემატიკა:  შინაგან საქმეთა სამინისტრო; საკადრო ცვლილებები.
საკვანძო სიტყვები:  რეფორმები; აღმასრულებელი ხელისუფლება.
1. ბოდიში, თქვენ გელით მინისტრობა? : ხვალ მინისტრთა კაბინეტის სრული შემადგენლობა გაცხადდება // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 13 თებერვალი. - N36 (585). - გვ.A1-2[MFN: 175317]
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (სახელმწიფო მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); წერეთელი გიგი (პოლიტიკოსი); მაჭავარიანი მიხეილ (პოლიტიკოსი); მერაბიშვილი ვანო (უშიშროების საბჭოს მდივანი).
თემატიკა:  აღმასრულებელი ხელისუფლება.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკა; საკადრო ცვლილებები; რეორგანიზაცია; არჩევნები.
წელს მასობრივი პრივატიზაციაა მოსალოდნელი : ეკონომიკის მინისტრი "სიურპრიზებს" ვერ გვპირდება / ეთერ მამულაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 13 თებერვალი. - N36 (585). - გვ.A1-2[MFN: 175318]
UDC:  338.242(479.22)