შემოდგომაზე რუსეთის პრეზიდენტი თბილისს ეწვევა : სააკაშვილი ასლან აბაშიძესაც იგივეს ურჩევს, ოღონდ - უფრო ადრე / ვერიკო თევზაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 13 თებერვალი. - N36 (585). - გვ.A1-2[MFN: 175315 ]
ფოტოები: მიხეილ სააკაშვილი
ანოტაცია: მიხეილ სააკაშვილის კომენტარები, რუსეთში ვიზიტთან დაკავშირებით
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაური); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: დევნილები ; სატრანსპორტო კავშირების აღდგენა ; საპარლამენტო არჩევნები ; პოლიტიკა ; საერთაშორისო ურთიერთობები .
საკადრო ცვლილებების მეორე ეტაპი შინაგან საქმეთა სამინისტროში / თამარ კაციტაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 11 მარტი. - N59 (608). - გვ.A1.7[MFN: 175316 ]
UDC: 342.518 + 331(479.22)
ფოტოები: გიორგი ბარამიძე
პერსონალია: ბარამიძე გიორგი (შინაგან საქმეთა მინისტრი); ქარქაშაძე გურამ (შინაგან საქმეთა მინისტრის ყოფილი მოადგილე); კლდიაშვილი ირაკლი (შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე); განუგრავა ირაკლი (საგამოძიებო დეპარტამენტის ყოფილი თავმჯდომარე).
თემატიკა: შინაგან საქმეთა სამინისტრო ; საკადრო ცვლილებები .
საკვანძო სიტყვები: რეფორმები ; აღმასრულებელი ხელისუფლება .
ბოდიში, თქვენ გელით მინისტრობა? : ხვალ მინისტრთა კაბინეტის სრული შემადგენლობა გაცხადდება // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 13 თებერვალი. - N36 (585). - გვ.A1-2[MFN: 175317 ]
UDC: 342.518(479.22)
პერსონალია: ჟვანია ზურაბ (სახელმწიფო მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); წერეთელი გიგი (პოლიტიკოსი); მაჭავარიანი მიხეილ (პოლიტიკოსი); მერაბიშვილი ვანო (უშიშროების საბჭოს მდივანი).
თემატიკა: აღმასრულებელი ხელისუფლება .
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკა ; საკადრო ცვლილებები ; რეორგანიზაცია ; არჩევნები .
წელს მასობრივი პრივატიზაციაა მოსალოდნელი : ეკონომიკის მინისტრი "სიურპრიზებს" ვერ გვპირდება / ეთერ მამულაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 13 თებერვალი. - N36 (585). - გვ.A1-2[MFN: 175318 ]
UDC: 338.242(479.22)