ფოტოები:  გრიგორ ლუჩანსკი; ასლან აბაშიძე
ანოტაცია:  გრიგორ ლუჩანსკის ბიზნესსაქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  ლუჩანსკი გრიგორი (ბიზნესმენი); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაური).
საკვანძო სიტყვები:  ბიზნესი; იარაღით ვაჭრობა; ნარკობიზნესი; კომერციული კომპანიები.
შპს "საქართველოს რკინიგზა" აცხადებს ტენდერს გაუჟღენთავი ხის შპალის, დახერხილი ფიცრის და ხიდის ძელის შესყიდვაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 18 მარტი. - N65 (614). - გვ.A4[MFN: 175486]
შპს "საქართველოს რკინიგზა" აცხადებს ტენდერს საფიქსატორო ფაიფურის თეფშისებრი იზოლატორის შესყიდვაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 18 მარტი. - N65 (614). - გვ.A4[MFN: 175487]
შპს "საქართველოს რკინიგზა" აცხადებს ტენდერს საკონტაქტო გამტარის მფ-100-ის შესყიდვაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 18 მარტი. - N65 (614). - გვ.A4[MFN: 175488]
კონსტრუქციული და პრინციპული / ვერიკო თევზაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 18 მარტი. - N65 (614). - გვ.A1-2[MFN: 175489]
ანოტაცია:  აჭარაში შექმნილი პოლიტიკური კრიზისი და მიხეილ სააკაშვილის შესაძლო შეხვედრების გამართვა აჭარის მაღალჩინოსნებთან
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაური); ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  წინასაარჩევნო კამპანია; ადამიანის უფლებები; დიპლომატიური მოლაპარაკებები.
ახალ რეალობაში აბაშიძის შანსები ნულის ტოლია / დავით აფრასიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 18 მარტი. - N65 (614). - გვ.A1.A8[MFN: 175490]
UDC:  323(479.22) + 327(479.22:470)
ანოტაცია:  აჭარაში შექმნილი პოლიტიკური კრიზისი და რუსეთის გეოპოლიტიკური ინტერესები საქართველოში
პერსონალია:  აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაური); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტები; საგარეო პოლიტიკა; გეოპოლიტიკა; საქართველოს საზღვრები.
რეფორმები წარმატებული მომავლის გარანტია / ვერიკო თევზაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 18 მარტი. - N65 (614). - გვ.A2[MFN: 175491]
UDC:  32(479.22) + 327(479.22:73)