ანოტაცია:  აჭარაში არსებულ პოლიტიკურ კრიზისზე
პერსონალია:  ბოკერია გიგა (პოლიტიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  დემოკრატიული არჩევნები; საქართველოს კონსტიტუცია; სეპარატიზმი.
1. კიკალიშვილი, სალომე
ბაკურიანი - მზე, თოვლი, მთები / სალომე კიკალიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 19 მარტი. - N66 (615). - გვ.B3[MFN: 175503]
UDC:  615.83(479.22)
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს რეგიონები; სასტუმროები; მცირე ბიზნესი.
სუბიექტური თუ ობიექტური? / ნინია კაკაბაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 19 მარტი. - N66 (615). - გვ.B3[MFN: 175504]
UDC:  070 + 008(479.22)
ანოტაცია:  მასმედიისა და კულტურის განვითარებაზე საქართველოში
თემატიკა:  მასმედია; კულტურა.
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნება; შოუბიზნესი; მენტალური ცნობიერება; ინფორმაციის მიწოდება.
მარსზე წყლის არსებობა დადასტურებულია / მერაბ ლორთქიფანიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 19 მარტი. - N66 (615). - გვ.B6[MFN: 175505]
პერსონალია:  სკვაირსი სტივენ (კორნელის უნივერსიტეტის პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  პლანეტები; სიცოცხლის წარმოქმნა; კოსმოსი.
საქართველოს პრეზიდენტის ზოგიერთი ბრძანებულების გაუქმებისა და საქართველოს პრეზიდენტის 1999 წლის 31 მაისის N 344 და 2004 წლის 15 მარტის N96 ბრძანებულებებში ცვლილების შეტანის თაობაზე : ბრძანებულება N 98 : ქ. თბილისი. 2004 წ. 18 მარტი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 20 მარტი. - N67 (616). - გვ.A2[MFN: 175509]
საქართველოს პრეზიდენტის წარმომადგენლობის შექმნის შესახებ : ბრძანებულება N 99 : ქ. თბილისი. 2004 წ. 18 მარტი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 20 მარტი. - N67 (616). - გვ.A2[MFN: 175510]
იდეალურები არ ვართ მაგრამ ძირითადი ხაზი სწორია : ინტერვიუ / ნინო ბურჯანაძე ; ესაუბრა მაია ჭალაგანიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 20 მარტი. - N67 (616). - გვ.A1.B1[MFN: 175511]
ანოტაცია:  საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ მოვლენებზე
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაური); ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს მთავრობა; ადამიანის უფლებები; სეპარატიზმი; ვარდების რევოლუცია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 17547 | 17548 | 17549 | 17550 | 17551 | 17552 | 17553 | 17554 | 17555 | 17556 | 17557 |  შემდეგი »  ბოლო »»