თემატიკა:  კანონიერი ქურდები.
საკვანძო სიტყვები:  კრიმინალი; დანაშაული.
1. საქართველო. პრეზიდენტი. (2004-; მ. სააკაშვილი)
საქართველოს პრეზიდენტის ზოგიერთი ბრძანებულების გაუქმებისა და საქართველოს პრეზიდენტის 1999 წლის 31 მაისის N 344 და 2004 წლის 15 მარტის N96 ბრძანებულებებში ცვლილების შეტანის თაობაზე : ბრძანებულება N 98 : ქ. თბილისი. 2004 წ. 18 მარტი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 20 მარტი. - N67 (616). - გვ.A2[MFN: 175509]
საქართველოს პრეზიდენტის წარმომადგენლობის შექმნის შესახებ : ბრძანებულება N 99 : ქ. თბილისი. 2004 წ. 18 მარტი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 20 მარტი. - N67 (616). - გვ.A2[MFN: 175510]
იდეალურები არ ვართ მაგრამ ძირითადი ხაზი სწორია : ინტერვიუ / ნინო ბურჯანაძე ; ესაუბრა მაია ჭალაგანიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 20 მარტი. - N67 (616). - გვ.A1.B1[MFN: 175511]
ანოტაცია:  საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ მოვლენებზე
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაური); ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს მთავრობა; ადამიანის უფლებები; სეპარატიზმი; ვარდების რევოლუცია.