აფხაზეთში მდგომარეობა არადამაკმაყოფილებელია / თამარ კაციტაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 19 მარტი. - N66 (615). - გვ.A7[MFN: 175507 ]
UDC: 323.173(479.22) + 343
ანოტაცია: გალის ტერიტორიაზე არსებული კრიმინოგენური მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია: ლევან კიკნაძე (აფხაზეთის უშიშროების მინისტრი); ოტუბაევა როზა (გაერო-ს სოხუმის ოფისის ხელმძღვანელი).
გეოგ.დასახელება: გალი .
თემატიკა: აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკა ; კრიმინალი .
საკვანძო სიტყვები: უსაფრთხოება ; დანაშაული ; სეპარატისტული დაჯგუფებები .
ქუთაისელი და თბილისელი სამართალდამცველები "კანონიერი ქურდების" წინააღმდეგ / ბექა სისაური // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 19 მარტი. - N66 (615). - გვ.A7[MFN: 175508 ]
პერსონალია: მორჩაძე თენგიზ (ქუთაისის პოლიციის უფროსი); უგულავა გიზო (იმერეთის ოლქის პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილის უფროსი); ქუთათელაძე სერგო (კანონიერი ქურდი); კუხიანიძე ვარლამ (კანონიერი ქურდი); ზვიადაძე გაიოზ (კანონიერი ქურდი).
გეოგ.დასახელება: იმერეთი .
თემატიკა: კანონიერი ქურდები .
საკვანძო სიტყვები: კრიმინალი ; დანაშაული .
საქართველო. პრეზიდენტი. (2004-; მ. სააკაშვილი)
საქართველოს პრეზიდენტის ზოგიერთი ბრძანებულების გაუქმებისა და საქართველოს პრეზიდენტის 1999 წლის 31 მაისის N 344 და 2004 წლის 15 მარტის N96 ბრძანებულებებში ცვლილების შეტანის თაობაზე : ბრძანებულება N 98 : ქ. თბილისი. 2004 წ. 18 მარტი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 20 მარტი. - N67 (616). - გვ.A2[MFN: 175509 ]
UDC: 342.511(479.22)(094.57)
თემატიკა: საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულებები, განკარგულებები, დადგენილებები .
საქართველოს პრეზიდენტის წარმომადგენლობის შექმნის შესახებ : ბრძანებულება N 99 : ქ. თბილისი. 2004 წ. 18 მარტი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 20 მარტი. - N67 (616). - გვ.A2[MFN: 175510 ]
ბურჯანაძე, ნინო
იდეალურები არ ვართ მაგრამ ძირითადი ხაზი სწორია : ინტერვიუ / ნინო ბურჯანაძე ; ესაუბრა მაია ჭალაგანიძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 20 მარტი. - N67 (616). - გვ.A1.B1[MFN: 175511 ]