1. ვამაყობ, რომ ქვეყანას ჰყავს ამგვარი კვალიფიკაციის მინისტრი : საქართველოს პრეზიდენტის გამოსვლა საგარეო საქმეთა მინისტრის წარდგენაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 23 მარტი. - N69 (618). - გვ.A8[MFN: 175538]
ანოტაცია:  საგარეო საქმეთა მინისტრის თანამდებობაზე სალომე ზურაბიშვილი დანიშვნის შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ზურაბიშვილი სალომე (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); მენაღარიშვილი ირაკლი (საქართველოს საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  საგარეო პოლიტიკა; დიპლომატია; სავაჭრო ურთიერთობები; უსაფრთხოების სტრუქტურები; საერთაშორისო ურთიერთობები.
"ფერო" რუსული ბიზნესის მორიგი სამიზნე / რევაზ საყევარიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 23 მარტი. - N69 (618). - გვ.A8[MFN: 175539]
UDC:  658
ანოტაცია:  ავსტრიული კოპანია "დეკომეტალ თრეიდინგისა" და რუსული კომპანია "Промышленные инвесторы"-ის მიერ ზესტაფონის ფეროშენადნობთა ქარხნის საკონტროლო პაკეტის შესყიდვის შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ექს-პრეზიდენტი); მუმლაძე დავთ (იმერეთის გუბერნატორი); გენერალოვი სერგეი (რუსეთის სათბობ-ენერგეტიკის ყოფილი მინისტრი); რჩეულიშვილი ვახტანგ (პარლამენტის ყოფილი ვიცე-სპიკერი).
საკვანძო სიტყვები:  ბიზნესი; ინვესტიციები; პრივატიზაცია.
1. როგავა, დიმიტრი
იუბილარი მსახიობი : დღეს გიზო სიხარულიძე 75 წლის გახდა / დიმიტრი როგავა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 23 მარტი. - N69 (618). - გვ.B2[MFN: 175540]
ფოტოები:  გიზო სიხარულიძე
პერსონალია:  სიხარულიძე გიზო (მსახიობი); იოსელიანი ლილი (პედაგოგი, რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  სპექტაკლები; ქართული თეატრი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 17549 | 17550 | 17551 | 17552 | 17553 | 17554 | 17555 | 17556 | 17557 | 17558 | 17559 |  შემდეგი »  ბოლო »»