ვამაყობ, რომ ქვეყანას ჰყავს ამგვარი კვალიფიკაციის მინისტრი : საქართველოს პრეზიდენტის გამოსვლა საგარეო საქმეთა მინისტრის წარდგენაზე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 23 მარტი. - N69 (618). - გვ.A8[MFN: 175538 ]
ანოტაცია: საგარეო საქმეთა მინისტრის თანამდებობაზე სალომე ზურაბიშვილი დანიშვნის შესახებ
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ზურაბიშვილი სალომე (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); მენაღარიშვილი ირაკლი (საქართველოს საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: საგარეო პოლიტიკა ; დიპლომატია ; სავაჭრო ურთიერთობები ; უსაფრთხოების სტრუქტურები ; საერთაშორისო ურთიერთობები .
"ფერო" რუსული ბიზნესის მორიგი სამიზნე / რევაზ საყევარიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 23 მარტი. - N69 (618). - გვ.A8[MFN: 175539 ]
UDC: 658
ანოტაცია: ავსტრიული კოპანია "დეკომეტალ თრეიდინგისა" და რუსული კომპანია "Промышленные инвесторы"-ის მიერ ზესტაფონის ფეროშენადნობთა ქარხნის საკონტროლო პაკეტის შესყიდვის შესახებ
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ექს-პრეზიდენტი); მუმლაძე დავთ (იმერეთის გუბერნატორი); გენერალოვი სერგეი (რუსეთის სათბობ-ენერგეტიკის ყოფილი მინისტრი); რჩეულიშვილი ვახტანგ (პარლამენტის ყოფილი ვიცე-სპიკერი).
თემატიკა: საწარმოები .
საკვანძო სიტყვები: ბიზნესი ; ინვესტიციები ; პრივატიზაცია .
როგავა, დიმიტრი
იუბილარი მსახიობი : დღეს გიზო სიხარულიძე 75 წლის გახდა / დიმიტრი როგავა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 23 მარტი. - N69 (618). - გვ.B2[MFN: 175540 ]
UDC: 792.071(=353.1)
ფოტოები: გიზო სიხარულიძე
პერსონალია: სიხარულიძე გიზო (მსახიობი); იოსელიანი ლილი (პედაგოგი, რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები: სპექტაკლები ; ქართული თეატრი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 17549 | 17550 | 17551 | 17552 | 17553 | 17554 | 17555 | 17556 | 17557 | 17558 | 17559 | შემდეგი » ბოლო »»