ფოტოები:  გიზო სიხარულიძე
ანოტაცია:  გიზო სიხარულიძის ცხოვრება და მოღვაწეობა
პერსონალია:  სიხარულიძე გიზო (მსახიობი); იოსელიანი ლილი (რეჟისორი, პედაგოგი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართული თეატრი; სპექტაკლები.
1. ყუბანეიშვილი, კოტე
კოტე.GE : "ვისაც სირცხვილში სიცოცხლე უჭირთ..."; "დღეს აგრესია..."; "ლიდერები ახალი..."; "რომ არსებობდეს სამყარო..."; "რამე არის განა რთული...; "მკურნალობის პროცესში რომ ჩაერთო..."; "მე ვერ გავიგე ბუში შარია...; "ერთადერთი სიძნელე..."; "არც იმედით ვარ ცხონების..."; "გაღმა გამიყვანს მეც რომ დინება...; "გავეჩინე ღმერთს რომ ღრუბლად...; "აზრით ბოლო მონაცემის...; "ბავშვებს თუ არ ხედნი..."; "სწრაფად გახლავთ დრო მავალი..."; "ჩართე რადიო თავისუფლება..."; "რომ ააგდებს მასას გმირი..."; "ბრეჟნევის დროს გეგმა...; "ამინდები დადგა თბილი...; "შეუყვარდა Money რაკი...; "ბალადა აღმოსავლეთსა და დასავლეთზე..."; სად დასავლეთი და სად აღმოსავლეთი...; "თანხლებით ამალის შეიჭრა ქამალი..."; "ამის დანახვისას შვილმა პოლკოვნიკის..." : ლექსები / კოტე ყუბანეიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 23 მარტი. - N69 (618). - გვ.B3[MFN: 175543]
1. საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტრო
საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტრო აცხადებს კონკურსს საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნის ლექსზე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 23 მარტი. - N69 (618). - გვ.B2[MFN: 175544]
UDC:  929.6
თემატიკა:  ჰიმნი; კონკურსები.
1. კილაძე, სიმონ
ყარსის ხელშეკრულება : მითები და სინამდვილე / სიმონ კილაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 24 მარტი. - N70 (619). - გვ.A1.B1[MFN: 175545]