ფოტოები: სუათ კინიკლიოღლუ
ანოტაცია: კავკასიაში მიმდინარე პოლიტიკურ მოვლენებზე
გეოგ.დასახელება: კავკასია .
საკვანძო სიტყვები: ყარსის ხელშეკრულება ; ავტონომიური რესპუბლიკები ; კონფლიქტები ; საერთაშორისო ურთიერთობები .
ნეტკაჩოვი - გამოცდილი პროვოკატორი / სოფო ბუკია // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 4 მაისი. - N104 (653). - გვ.A1.3[MFN: 176446 ]
UDC: 323 + 343(479.22)
ანოტაცია: ჩოლოქისა და ქაქუთის ხიდების აფეთქების ოპერაციაზე
პერსონალია: ნეტკაჩოვი იური (გენერალ-ლეიტანანტი); კომისაროვი იური (რუსეთის სასაზღვრო ჯარების ჩრდილო-კავკასიის ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის უფროსი); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაური).
თემატიკა: პოლიტიკა ; კრიმინალი .
საკვანძო სიტყვები: დივერსიული აქტები ; საშინაო პოლიტიკა .
აბაშიძის ბოლო ნაბიჯები - "ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებაში ჩადებული ბომბი" / თამარ ხორბალაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 4 მაისი. - N104 (653). - გვ.A1.4[MFN: 176447 ]
UDC: 338 + 323(479.22)
ანოტაცია: აჭარის პოლიტიკური კრიზისის გავლენა საქართველოს ეკონომიკაზე
პერსონალია: ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); რეხვიაშვილი ირაკლი (ეკონომიკის მინისტრი); ნოღაიდელი ზურაბ (ფინანსთა მინისტრი); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაური).
თემატიკა: ეკონომიკა ; საშინაო პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ფასების ზრდა ; გზების რეაბილიტაცია ; ნავთობის გადაზიდვა .
შპს "საქაერონავიგაცია"
შპს "საქაერონავიგაცია" აცხადებს ტენდერს სანავიგაციო მოწყობილობების შესყიდვაზე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 4 მაისი. - N104 (653). - გვ.A4[MFN: 176448 ]
"ფრთხილად, კარები იკეტება. შემდეგი სადგური..." / ნინო ბერელიძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 4 მაისი. - N104 (653). - გვ.A6[MFN: 176449 ]