ფოტოები:  სუათ კინიკლიოღლუ
ანოტაცია:  კავკასიაში მიმდინარე პოლიტიკურ მოვლენებზე
გეოგ.დასახელება:  კავკასია.
საკვანძო სიტყვები:  ყარსის ხელშეკრულება; ავტონომიური რესპუბლიკები; კონფლიქტები; საერთაშორისო ურთიერთობები.
ნეტკაჩოვი - გამოცდილი პროვოკატორი / სოფო ბუკია // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 4 მაისი. - N104 (653). - გვ.A1.3[MFN: 176446]
UDC:  323 + 343(479.22)
ანოტაცია:  ჩოლოქისა და ქაქუთის ხიდების აფეთქების ოპერაციაზე
პერსონალია:  ნეტკაჩოვი იური (გენერალ-ლეიტანანტი); კომისაროვი იური (რუსეთის სასაზღვრო ჯარების ჩრდილო-კავკასიის ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის უფროსი); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაური).
თემატიკა:  პოლიტიკა; კრიმინალი.
საკვანძო სიტყვები:  დივერსიული აქტები; საშინაო პოლიტიკა.
აბაშიძის ბოლო ნაბიჯები - "ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებაში ჩადებული ბომბი" / თამარ ხორბალაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 4 მაისი. - N104 (653). - გვ.A1.4[MFN: 176447]
UDC:  338 + 323(479.22)
ანოტაცია:  აჭარის პოლიტიკური კრიზისის გავლენა საქართველოს ეკონომიკაზე
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); რეხვიაშვილი ირაკლი (ეკონომიკის მინისტრი); ნოღაიდელი ზურაბ (ფინანსთა მინისტრი); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაური).
თემატიკა:  ეკონომიკა; საშინაო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ფასების ზრდა; გზების რეაბილიტაცია; ნავთობის გადაზიდვა.
1. შპს "საქაერონავიგაცია"
შპს "საქაერონავიგაცია" აცხადებს ტენდერს სანავიგაციო მოწყობილობების შესყიდვაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 4 მაისი. - N104 (653). - გვ.A4[MFN: 176448]
"ფრთხილად, კარები იკეტება. შემდეგი სადგური..." / ნინო ბერელიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 4 მაისი. - N104 (653). - გვ.A6[MFN: 176449]