ხელოვანებს განათლება სჭირდებათ!!! : თაშენის ლიტერატურა სამხატვრო აკადემიაში // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 13 ნოემბერი. - N253 (1405). - გვ.A8[MFN: 17659 ]
ანოტაცია: სამხატვრო აკადემიის ბიბლიოთეკის შესახებ
პერსონალია: ბუღაძე გია (სამხატვრო აკადემიის რექტორი).
საკვანძო სიტყვები: უმაღლესი სასწავლებლების ბიბლიოთეკები ; სტუდენტები ; განათლების რეფორმა ; სტუდენტთა მოთხოვნები .
სომხეთის მოქალაქე ოქროს ნაკეთობების კონტრაბანდისთვის დააკავეს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 11 ნოემბერი. - N252 (1404). - გვ.A4[MFN: 17660 ]
საკვანძო სიტყვები: ფინანსური პოლიცია ; გამოძიება ; საბაჟო წესის დარღვევა .
ანტისანიტარულ პირობებში დამზადებული საბავშვო ლიმონათები // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 11 ნოემბერი. - N252 (1404). - გვ.A4[MFN: 17661 ]
ანოტაცია: ჭუჭყიან აბაზანაში დამზადებული საბავშვო ლიმონათების აღმოჩენის ფაქტის თაობაზე
გეოგ.დასახელება: წალენჯიხა .
თემატიკა: ფალსიფიცირებული სასმელები .
საკვანძო სიტყვები: ფინანსური პოლიცია ; ფალსიფიცირებული სასმელი ; გამოძიება .
მორიგი შეწყალების განკარგულება // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 11 ნოემბერი. - N252 (1404). - გვ.A4[MFN: 17662 ]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის მიერ 18 მსრჯავდებულის შეწყალების შესახებ განკარგულებაზე ხელის მოწერის თაობაზე
ზუგდიდის რაიონის სამხედრო კომისარი დააკავეს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 11 ნოემბერი. - N252 (1404). - გვ.A4[MFN: 17663 ]
პერსონალია: ჯაფარიძე თამაზ (ზუგდიდის რაიონის სამხედრო კომისარი).
საკვანძო სიტყვები: სამხედრო პოლიცია ; საბუღალტრო დოკუმენტაცია .
ხუთმილიონიანი ინვესტიცია 2 წელია ხელისმოწერას ელოდება // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 13 ნოემბერი. - N253 (1405). - გვ.B1-2[MFN: 17664 ]
ანოტაცია: საქართველოში სახელმწიფო შესყიდვებთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები: საინვესტიციო პროექტები ; ენერგეტიკის საკითხები ; საგზაო სექტორი ; საკრედიტო ხელშეკრულება ; სარწყავი სისტემის მუშაობა ; გამოყოფილი თანხები .