კმარა ჩვეულებრივი გამოფენა! : ხატვის გაკვეთილი ანუ საუბრები პრობლემებზე / თეონა ჯაფარიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 15 აპრილი. - N88 (637). - გვ.B2[MFN: 176958]
ანოტაცია:  მამუკა ჯაფარიძისა და მისი სტუდენტების ნამუშევრების გამოფენაზე
პერსონალია:  ჯაფარიძე მამუკა (მხატვარი).
თემატიკა:  7(064).
საკვანძო სიტყვები:  გამოფენები; ავტოპორტრეტები; ჩანახატები.
ჭვავის ყანაში გადარჩენილები / თამარ ჯაჯანიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 28 მაისი. - N125 (674). - გვ.A6[MFN: 176959]
ანოტაცია:  პრეზენტაცია ნათმა ზამბახიძისა და ზურაბ ალავერდიშვილის დოკუმენტური ფილმისა "არც ერთი ბავშვი ოჯახის გარეშე"
პერსონალია:  ზამბახიძე ზურაბ (რეჟისორი); ზამახიძე ნათია (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  ოჯახის დაგეგმვა; დეინსტიტუციონალიზმი; ბავშვთა დაცვა.
1. სასაცილო ღვინოები არასერიოზული ქვეყნიდან // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 15 აპრილი. - N88 (637). - გვ.B3[MFN: 176960]
UDC:  663.2(94)
ანოტაცია:  ავსტრალიური ღვინის ჯიშების პოპულარიზაციაზე
გეოგ.დასახელება:  ავსტრალია.
თემატიკა:  მეღვინეობა.
საკვანძო სიტყვები:  ალკოჰოლური სასმელები; დეგუსტაცია; ღვინის ჯიშები.
1. ბერელიძე, ნინო
პირველი ბრიფინგი - ერიდეთ თევზს / ნინო ბერელიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 28 მაისი. - N125 (674). - გვ.A6[MFN: 176961]
UDC:  664
ანოტაცია:  თბილიის მერიის სანიტარული ზედამხედველობის საქალაქო სამსახურის მიერ სარეალიზაციო ქსელებში უხარისხო კვების პროდუქტების შემოწმებისა და გამოვლენის შესახებ
პერსონალია:  მესხიშვილი (დავით, საქალაქო სამსახურის უფროსი); გედენიძე არჩილ (თბილისის მერიის ჯანმრთელობისა და სოციალური უზრუნველყოფის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა:  სურსათის უვნებლობა.
საკვანძო სიტყვები:  კორუფცია; სანიტარია; ვაჭრობა.
ორი "სიმართლე" ერთ საქმეზე / თამარ კაციტაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 28 მაისი. - N125 (674). - გვ.A1.7[MFN: 176962]
ანოტაცია:  გაერთიანება "ჩვენი აჭარის" აქტივისტების ზაზა ტუღუშისა და ლაშა ბერძენიშვილის განცხადება პოლიციელების მხრიდან მათზე განხორციელებულ ძალადობაზე
პერსონალია:  ჯორქმენაძე ილია (ბათუმის პოლიციის უფროსი); მახარაძე ჯემალ (პოლიციელი); პაპიძე ემზარ (პოლიციელი); ტუღუში ზაზა (ბერძენიშვილი).
1. აბაშიძე, ნათია
გამოძიების ხარვეზების გამო "ასტრა-დიღომის" სამართლებრივი დავა კვლავ გრძელდება / ნათია აბაშიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 28 მაისი. - N125 (674). - გვ.A7[MFN: 176963]
პერსონალია:  შაფათავა თამაზ (ფირმა "ასტრა-დიღომის" დამფუძნებელი); ასპანიძე ვახტანგ (იუსტიციის სამინისტროს ექსპერტიზის ბიუროს ხელმძღვანელი); კიკაბიძე გია.
საკვანძო სიტყვები:  ინვესტიციები; სამართალწარმოება.
რა (ვინ) ამღვრევს წყალს "დინამოში" // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 15 აპრილი. - N88 (637). - გვ.B4[MFN: 176964]
1. საჩივრების წარდგენისა და სადავო საკითხების მოგვარების მექანიზმი ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენის პროექტთან დაკავშირებით // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 28 მაისი. - N125 (674). - გვ.A8[MFN: 176965]
UDC:  665.6/7 + 34
თემატიკა:  ბაქო-თბილისი ჯეიჰანი; სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  მშენებლობა; დასაქმება; ადამიანის უფლებები.