ტოპმიოლერის "სასწაულებრივი" სამუშაო // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 14 ნოემბერი. - N254 (1406). - გვ.A8[MFN: 17708 ]
ანოტაცია: საქართველოს ნაკრების მწვრთნელის შესახებ
პერსონალია: კვარაცხელია მამუკა (ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტობის მსურველი); ტოპმიოლერი კლაუს (საქართველოს ფეხბურთის ეროვნული ნაკრების მწვრთნელი).
საკვანძო სიტყვები: პრესკონფერენცია ; თანხების მიღება ; გუნდის მდგომარეობა ; ჩატარებული მატჩები .
ბიზნესი საგადასახადო ცვლილებების მოლოდინში // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 14 ნოემბერი. - N254 (1406). - გვ.B2[MFN: 17709 ]
ანოტაცია: მაღალი საგადასახადო განაკვეთების გამო მეწარმეთა უკმაყოფილება
საკვანძო სიტყვები: ახალი საგადასახადო კოდექსი ; ექსპერტების პროექტი ; სახელმწიფო შემოსავლები .
ამერიკული და მსოფლიო ეკონომიკის გული : ნიუ იორკის საფონდო ბირჟის სტრუქტურა და ისტორია // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 14 ნოემბერი. - N254 (1406). - გვ.B1.3[MFN: 17710 ]
თემატიკა: უცხოეთის ამბები ; ბიზნესი .
საკვანძო სიტყვები: რჩეულთა ხვედრი ; სახელმწიფო კომპანიები ; საფონდო ბირჟა ; საფონდო ბაზარი .
ძლიერები ძალაში, სუსტები - მშვიდობაში / მასალა მოამზადა ლუკა წულაძემ // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 13 ნოემბერი. - N253 (1405). - გვ.2. - ჩანართი "აფხაზეთი". 2006 წელი N2[MFN: 17711 ]
ანოტაცია: საუბრობს პ. ზაქარეიშვილი
პერსონალია: ზაქარეიშვილი პაატა (ექსპერტი).
საკვანძო სიტყვები: ორხელისუფლებიანობა აფხაზეთის ტერიტორიაზე ; დიალოგი კონფლიქტების მოგვარებაზე .
ქავთარაძე, გია
საქართველოს ხელისუფლება სთავაზობს / მასალა მოამზადა გია ჟღენტმა // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 13 ნოემბერი. - N253 (1405). - გვ.3. - ჩანართი "აფხაზეთი" 2006 წელი N2[MFN: 17712 ]
ანოტაცია: საუბრობს გ. ქავთარაძე
პერსონალია: ქავთარაძე გია (იუსტიციის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: სამშვიდობო გეგმა ; რესტიტუციის კანონპროექტი ; კონფლიქტის მოწესრიგება .
ერთი დღე პანკისის ხეობაში // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 13 ნოემბერი. - N253 (1405). - გვ.4. - ჩანართი "აფხაზეთი". 2006 წელი N2[MFN: 17713 ]
ანოტაცია: ნორვეგიის ლტოლვილთა საბჭოს საქმიანობის შესახებ პანკისის ხეობაში
პერსონალია: გაორგაშვილი ესმა ; მაჩანიკაშვილი ხადიშათ ; ჯიშკაევა თამილა (პანკისის ხეობის მკვიდრნი).
თემატიკა: საქართველოს რეგიონები ; იძულებით გადაადგილებული პირები .
საკვანძო სიტყვები: საზოგადოებრივი ცენტრი ; კულინარიის შესწავლა ; ლტოლვილთა პრობლემები .
ჩხენკელი, მაია
პანკისის პროექტები : "დღევანდელი პანკისი საქართველოს ერთ-ერთი ყველაზე წყნარი რეგიონია" / მასალა მოამზადა მარი ჩიტაიამ // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 13 ნოემბერი. - N253 (1405). - გვ.5. - ჩანართი "აფხაზეთი". 2006 წელი N2[MFN: 17714 ]
ანოტაცია: საუბრობს მაია ჩხენკელი
პერსონალია: ჩხენკელი მაია (პროექტის მენეჯერი).
საკვანძო სიტყვები: ლტოლვილთა პრობლემები ; პროექტი ქალებისათვის .
იქ სხვა იყო ზღვა, სხვა იყო მზე // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 13 ნოემბერი. - N253 (1405). - გვ.8. - ჩანართი "აფხაზეთი". 2006 წელი N2[MFN: 17715 ]
ანოტაცია: მწერალ გელა ჩქვანავას შემოქმედების შესახებ
პერსონალია: ჩქვანავა გელა (სოხუმელი მწერალი).
საკვანძო სიტყვები: ომი და სინამდვილე ; სოხუმის თემატიკა ; აფხაზეთის კონფლიქტი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1767 | 1768 | 1769 | 1770 | 1771 | 1772 | 1773 | 1774 | 1775 | 1776 | 1777 | შემდეგი » ბოლო »»