ტოპმიოლერის "სასწაულებრივი" სამუშაო // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 14 ნოემბერი. - N254 (1406). - გვ.A8[MFN: 17708]
ანოტაცია:  საქართველოს ნაკრების მწვრთნელის შესახებ
პერსონალია:  კვარაცხელია მამუკა (ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტობის მსურველი); ტოპმიოლერი კლაუს (საქართველოს ფეხბურთის ეროვნული ნაკრების მწვრთნელი).
საკვანძო სიტყვები:  პრესკონფერენცია; თანხების მიღება; გუნდის მდგომარეობა; ჩატარებული მატჩები.
ბიზნესი საგადასახადო ცვლილებების მოლოდინში // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 14 ნოემბერი. - N254 (1406). - გვ.B2[MFN: 17709]
ანოტაცია:  მაღალი საგადასახადო განაკვეთების გამო მეწარმეთა უკმაყოფილება
საკვანძო სიტყვები:  ახალი საგადასახადო კოდექსი; ექსპერტების პროექტი; სახელმწიფო შემოსავლები.
ამერიკული და მსოფლიო ეკონომიკის გული : ნიუ იორკის საფონდო ბირჟის სტრუქტურა და ისტორია // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 14 ნოემბერი. - N254 (1406). - გვ.B1.3[MFN: 17710]
თემატიკა:  უცხოეთის ამბები; ბიზნესი.
საკვანძო სიტყვები:  რჩეულთა ხვედრი; სახელმწიფო კომპანიები; საფონდო ბირჟა; საფონდო ბაზარი.
ძლიერები ძალაში, სუსტები - მშვიდობაში / მასალა მოამზადა ლუკა წულაძემ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 13 ნოემბერი. - N253 (1405). - გვ.2. - ჩანართი "აფხაზეთი". 2006 წელი N2[MFN: 17711]
ანოტაცია:  საუბრობს პ. ზაქარეიშვილი
პერსონალია:  ზაქარეიშვილი პაატა (ექსპერტი).
საკვანძო სიტყვები:  ორხელისუფლებიანობა აფხაზეთის ტერიტორიაზე; დიალოგი კონფლიქტების მოგვარებაზე.
1. ქავთარაძე, გია
საქართველოს ხელისუფლება სთავაზობს / მასალა მოამზადა გია ჟღენტმა // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 13 ნოემბერი. - N253 (1405). - გვ.3. - ჩანართი "აფხაზეთი" 2006 წელი N2[MFN: 17712]
ანოტაცია:  საუბრობს გ. ქავთარაძე
პერსონალია:  ქავთარაძე გია (იუსტიციის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  სამშვიდობო გეგმა; რესტიტუციის კანონპროექტი; კონფლიქტის მოწესრიგება.
ერთი დღე პანკისის ხეობაში // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 13 ნოემბერი. - N253 (1405). - გვ.4. - ჩანართი "აფხაზეთი". 2006 წელი N2[MFN: 17713]
ანოტაცია:  ნორვეგიის ლტოლვილთა საბჭოს საქმიანობის შესახებ პანკისის ხეობაში
პერსონალია:  გაორგაშვილი ესმა; მაჩანიკაშვილი ხადიშათ; ჯიშკაევა თამილა (პანკისის ხეობის მკვიდრნი).
თემატიკა:  საქართველოს რეგიონები; იძულებით გადაადგილებული პირები.
საკვანძო სიტყვები:  საზოგადოებრივი ცენტრი; კულინარიის შესწავლა; ლტოლვილთა პრობლემები.
1. ჩხენკელი, მაია
პანკისის პროექტები : "დღევანდელი პანკისი საქართველოს ერთ-ერთი ყველაზე წყნარი რეგიონია" / მასალა მოამზადა მარი ჩიტაიამ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 13 ნოემბერი. - N253 (1405). - გვ.5. - ჩანართი "აფხაზეთი". 2006 წელი N2[MFN: 17714]
ანოტაცია:  საუბრობს მაია ჩხენკელი
პერსონალია:  ჩხენკელი მაია (პროექტის მენეჯერი).
საკვანძო სიტყვები:  ლტოლვილთა პრობლემები; პროექტი ქალებისათვის.
იქ სხვა იყო ზღვა, სხვა იყო მზე // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 13 ნოემბერი. - N253 (1405). - გვ.8. - ჩანართი "აფხაზეთი". 2006 წელი N2[MFN: 17715]
ანოტაცია:  მწერალ გელა ჩქვანავას შემოქმედების შესახებ
პერსონალია:  ჩქვანავა გელა (სოხუმელი მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  ომი და სინამდვილე; სოხუმის თემატიკა; აფხაზეთის კონფლიქტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1767 | 1768 | 1769 | 1770 | 1771 | 1772 | 1773 | 1774 | 1775 | 1776 | 1777 |  შემდეგი »  ბოლო »»