ანოტაცია:  მერაბ ნინიძის შემოქმედებაზე
საკვანძო სიტყვები:  კინოფილმები; კინოხელოვნება; თეატრი.
1. ყორანაშვილი, სალომე
ყარსის ხელშეკრულება : პოლიტიკური და სამართლებრივი ანალიზი / სალომე ყორანაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 23 აპრილი. - N95 (644). - გვ.A1.B6[MFN: 177356]
UDC:  94(479.22)"13.10.1921"
თემატიკა:  ყარსის ხელშეკრულება.
საკვანძო სიტყვები:  ავტონომიური რესპუბლიკები; საქართველოს კონსტიტუცია; ოკუპაცია; საერთაშორისო სამართალი.
ს. კიკნაძის საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების - ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტის თავმჯდომარედ დანიშვნის შესახებ : ბრძანება N 564 : ქ. თბილისი. 2004 წ. 23 მაისი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 10 ივნისი. - N136 (685). - გვ.A2[MFN: 177357]
პერსონალია:  კიკნაძე საბა (საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების - ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
გ. სულხანიშვილის საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის მინისტრის პირველ მოადგილედ დანიშვნის შესახებ : ბრძანება N 570 : ქ. თბილისი. 2004 წ. 1 ივნისი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 10 ივნისი. - N136 (685). - გვ.A2[MFN: 177358]
პერსონალია:  სულხანიშვილი გიორგი (საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 17731 | 17732 | 17733 | 17734 | 17735 | 17736 | 17737 | 17738 | 17739 | 17740 | 17741 |  შემდეგი »  ბოლო »»